Kada pomislite na najprljavije mesto u svojoj kući, pretpostavljamo da mislite na WC, zar ne? Ne biste verovali, ali više bakterija ima na drugim mestima, a ovo se posebno tiče vlasnika kućnih ljubimaca.
Foto: Shutterstock
Ako hranite svog psa suvom hranom, verujemo da ne perete zdelicu svaki dan. No zdele za hranu su predmeti na kojima ima najviše bakterija u čitavoj kući.
Znate li zašto? Kada pas ili mačka jedu suvu hranu, obično ostane koja mrvica koja je idealan dom za buđ i kvasac. Talog toga može imati za posledicu razvijanje bakterije E. coli i salmonele koja može živeti u zdelici.
Zapravo je vrlo tužno kada razmislite o tome kako vaš najdraži ljubimac jede hranu i liže zdelicu prepunu bakterija. I E. coli i salmonela mogu biti štetne za ljubimce, kao i za ljude.
Foto: Shutterstock
Do ovog zaključka došli su naučnici NFS Internationala putem eksperimenta sporevedenog u 22 doma kroz 30 dana.
Zdelice za hranu naših ljubimca zauzimaju visoko četvrto mesto po količini bakterija, prva tri mesta su sunđer za pranje posuđa, kuhinjska sudopera i četkica za zube. Nakon ovih informacija sasvim je logično da ćemo češće prati zdelice!
Čak je i potpuno logično da i tanjire iz kojih jedemo peremo svaki dan, bez obzira na vrstu hrane koja se nalazi na njima. Isto važi i za zdelice pasa i mačaka.
Bilo kakvo nakupljanje bakterija u zdelicama za hranu i vodu se može vrlo jednostavno sprečiti svakodnevnim pranjem u mašini za suđe ili deterdžentom i vrućom vodom. Obavezno se pobrinite da dobro isperete zdelice nakon pranja deterdžentom.
Foto: Shutterstock
Bilo bi dobro da jednom nedeljno i dezinfikujete sve zdelice tako da ih namočite u rastvor vode i varikine (pola kašike varikine na 4 litre vode) i ostavite desetak minuta.
Puno bolje je koristiti zdelice od nehrđajućeg čelika ili keramike jer plastične mogu lako da puknu, što bakterijama ostavlja prostor za razvijanje.
Zdelice vaših ljubimca ne moraju nikome naškoditi, čistite ih redovno i sklonite ih sa lošeg četvrtog mesta najprljavijih predmeta u kući.