Previše unete hrane, što se redovno dešava za novogodišnji doček, loše deluje i na zdrav organizam i zdrav želudac, a posebno može da izazove tegobe kod osoba koje i inače imaju probleme sa želucem, zatim žučnom kesom, odnosno kamenom u njoj.
Foto: Shutterstock
Višak hrane može da dovede do gorušice, nadimanja, dijareje, povraćanja, ali i bolova u želucu, poremećaja rada žučne kese. Posebno bi o količinama, sastavu i rasporedu uzimanja hrane trebalo da vode računa oni koji znaju da imaju kamenje u žučnoj kesi, jer je kod njih povećan rizik od upale žučne kese.
Međutim, upala žučne kese može da se desi i kada nema kamenja u njoj, a masna i kalorična hrana se zalije sa dosta alkoholnih i gaziranih pića.
Foto: Shutterstock
Da sa organizmom nešto nije u redu, obično se oseti nekoliko sati nakon jela i to se manifestuje bolovima u srednjem stomaku posle kojih dolazi do povraćanja i dijareje.
Čaj od nane je prva pomoć u takvoj situaciji, a sledeće što treba uraditi jeste ne unositi više masnu i jaku hranu nego umesto nje uzimati dvopek, keks, bareni krompir i pirinač.
Foto: Pixabay
Antacidi, koji mogu da se kupe u apoteci, odlična su pomoć u rešavanju viška kiseline, ali je važno da se uzimaju onako kako je propisano.
Ukoliko se tegobe ne povuku za jedan dan, već se pojačaju, pa još i stomak počne da se nadima, promeni se boja urina i stolice, najbolje je potražiti stručnu lekarsku pomoć.