Polne bolesti su najčešće među populacijom u reproduktivnom periodu, a poseban rizik od oboljevanja nosi upražnjavanje nezaštićenih seksualnih odnosa. Prednjače infekcije kondilomima i hlamidijom, ali nisu retki ni herpes, hepatitis B, kao i one teže, poput gonoreje i sifilisa.
Foto: Shutterstock
Sa pojavom prvih simptoma neophodno je potražiti stručnu pomoć kako bi se uradile neophodne analize i ne uzimati lekove na svoju ruku, jer pogrešna terapija samo odmaže i pogoršava problem. Srećom većina polno prenosivih bolesti je izlečiva ali nažalost za neke od njih, kao što su virusne, HIV ili hepatitis medicina još nema leka.
Foto: Shutterstock
Evo šta ih karakteriše.
Kondilome, odnosno genitalne bradavice, uzrokuju humani papiloma virusi. Osim u genitalnoj regiji i preponama znaju da se pojave čak i na ustima. Nekada ne daju nikakve simptome, a kada se ispolje onda su to obično svrab i osećaj peckanja na koži.
Hlamidiju izaziva bakterija hlamydia trachomatis, veoma teško se otkriva jer u početku ne pravi nikakve tegobe a kad uznapreduje izaziva bol. Kod žena u donjem stomaku, prilikom mokrenja i seksualnog odnosa, a kod muškaraca u testisima. Takođe i iscedak iz polnih organa i kod žena i kod muškaraca može biti jedan od simptoma.
Foto: Shutterstock
Uzročnik genitalnog herpesa jeste virus koji u telo ulazi kroz male pukotine na koži i sluzokoži. U nekim slučajevima simptomi prođu potpuno neopaženo ali znaju da budu i prilično drastični u vidu bolnih plikova i rana na genitalijama i oko anusa.
Hepatitis je u stvari bolest jetre, a ono što mi kolokvijalno nazivamo hepatitisom uzrokuju virusi A, B ili C. Virus B se prenosi seksualnim putem, kontaktom sa krvlju obolelog, sa zaražene majke na dete u trudnoći i tokom porođaja.
Gonoreju, poznatiju kao triper, uzrokuje bakterija gonokok. I ona može da bude sa blagim ili neprimetnim ali i vrlo neprijatnim simptomima kao što su osećaj pečenja prilikom mokrenja, žućkasti iscedak iz polnih organa, te krvarenje iz vagine kod žena, a bol i otoci na testisima kod muškaraca.
Foto: Shutterstock
Sifilis izaziva bakterija treponema pallidum. U organizam dospeva kroz sitna oštećenja na koži ili sluzokoži. Sifilis se obično prenosi nezaštićenim seksualnim odnosom sa osobom u ranom stadijumu bolesti. Pošto je bakterija izazivač, osetljiva na toplotu i isušivanje ne može se preneti preko predmeta, odnosno kvake na vratima, pribora za jelo, WC šolje, plivanjem u bazenu.
HIV se prenosi polnim odnosom bez zaštite, preko sluznice vagine, vulve, rektuma, penisa i usta, zatim sa zaražene majke na dete i kontaktom sa krvlju obolelog.