Normalno je da žene u trudnoći jedu više nego obično, ali ne bi smele da preteruju u hrani i da jedu bukvalno za dvoje, kako se neretko dešava. Kontrolisanje unetih količina hrane savetuje se i zbog zdravlja žene i zbog zdravlja bebe, jer najnovija istraživanja kažu da su deca majki koje su u trudnoći preterano jele i dobile puno na težini, time izložena većem riziku od dobijanja nekih hroničnih bolesti.
Foto: Shutterstock
Naime, kako prenosi Independent, studija rađena u Hong Kongu na više od 900 trudnica i njihove dece, pokazala je da su deca majki koje su se u trudnoći previše ugojile, kasnije češće oboljevala od visokog krvnog pritiska i dijabetesa. Kod dece čije su se majke u trudnoći ugojile normalno, rizici od ovih hroničnih oboljenja bili su neuporedivo manji.
Foto: Pixabay
Autori studije navode da trudnoća zahteva unos dodatnih 300 kalorija na dan, ali ne više od toga. Zato bi trudnice trebalo da vode računa o ishrani i balansiranom dijetom obezbede da ne pređu pomenuti iznos kalorija.
Osim vođenja računa o ishrani, nagomilavanje previše kilograma, mogu da smanje i redovnim vežbanjem i fizičkom aktivnošću pogodnom u drugom stanju.
Foto: Pexels
Glavna tema studije bila je efekat koji na decu izaziva preterana kilaža njihovih majki u trudnoći, ali je analizirano i kako se gojaznost trudnica odražava na njihovo zdravlje. Zaključeno je da je preterana debljina rizična i za majku jer za posledicu može da ima povećan nivo glukoze u krvi.
Foto: Shutterstock
Inače, poslednje preporuke lekara su da žena u trudnoći treba da se ugoji desetak kilograma.