Ako bismo krenuli da nabrajamo razloge zašto treba izbegavati čestu upotrebu aspirina i ibuprofena, sigurno je da bi spisak bio poduži. Ukoliko tražite prirodne alternative ovim medikamentima, na dobrom ste putu!
Foto: Shutterstock
Anemija, srčani problemi, hipertenzija i gubitak sluha su samo neki od mogućih posledica česte konzumacije lekova protiv bolova.
Naravno da ne treba zauvek izbaciti iz upotrebe ova hemijska jedinjenja, ali kada god ste u prilici, pokušajte da ih zamenite prirodnim lekovitim sredstvima.
Mnoge će iznenaditi podatak da se većina standardnih medicinskih preparata i lekova zapravo bazira na prirodnim izvorima.
Foto: Shutterstock
Farmaceutske kompanije testiraju razne prirodne supstance da bi proverili kakvo dejstvo imaju na bolesti, a onda prave sintetičku verziju supstance koju puštaju u prodaju. Ponekad, sintetička verzija deluje brže, a - u zavisnosti od kvaliteta početne supstance - čak i bolje od prirodne varijante.
S obzirom na to da priroda već proizvodi ono što se nalazi u lekovima, zašto ne bismo probali prirodne izvore medikamenata:
Foto: Shutterstock
Ova biljka je pravi aspirin. Sadrži supstancu salicin koja se pretvara u salicilnu kiselinu u stomaku. Ova kiselina je glavna komponenta aspirina, ali kada se uzima sintetiički ne deluje najbolje na stomak. Bela kora vrbe pomaže kod groznice, zapaljenja, ali i da ublaži bol.
Foto: Shutterstock
Ovaj lek se uglavnom koristi za ublažavanje bola u mišićima, živcima i zglobovima. Uglavnom se može naći u obliku gela ili kreme i može se koristiti tri do četiri puta dnevno.