Proverite da li je vaše telo izloženo stresu

Proverite da li je vaše telo izloženo stresu

Svako od nas je izložen stresnim situacijama koje su postale svakodnevnica. Da li ćemo na njih reagovati burno ili jednostavno slegnuti ramenima, zavisi isključivo od nas. Treba biti obazriv, jer ako vas nešto sprečava u obavljanju osnovnih poslova, rešenje mora biti pronađeno. Ako je uzrok tome stres, on mora biti eliminisan.

Ako se tome ne stane na put, evo do čega može doći:

Kožna oboljenja

Akne, psorijaze i druga oboljenja kože mogu biti izazvana stresom. Istraživanja sprovedena među studentima pokazala su direktnu vezu između visokog nivoa stresa na psihološkom planu i kožnih oboljenja. Eksperiment sa miševima dao je iste rezultate. Životinje koje su bile izložene stresu bile su mnogo podložnije kožnim oboljenjima.

Promena težine

Postoje slučajevi kada osobe nisu u mogućnosti da kontrolišu telesnu težinu iako su fizički aktivne i pravilno se hrane.

Istraživanja su pokazala da traumatična iskustva mogu doneti višak kilograma, jer povećavaju proizvodnju kortizola, hormona koji utiče na rad metabolizma i reguliše nivo šećera u krvi. Osobe kod kojih je kortizol na viskom nivou, unosiće više hrane, telo će proizvoditi manje testosterona i sagorevati manje kalorija. Kao rezulatat ovog procesa dobijamo višak kilograma. 

Nasuprot ovome, postoje osobe kod kojih stres i anksioznost može učiniti da izgube kilograme, zbog povećane koncentracije adrenalina u krvi. Adrenalin ubrzava metabolizam, ali usporava izlučivanje masti.

Česte prehlade

Kao što je rečeno, stres prouzrokuje proizvodnju kortizola, koji sprečava zapaljenja. Ipak, ako je osoba konstantno izložena stresnim situacijama, imuni sistem ne reaguje tako dobro na kortizol, pa tako dolazi do mnogo ozbiljnijeg zapaljenja. Telo je tada izloženo mnogo većem riziku od prehlade.

Vreme ne mora biti glavni krivac za prehlade, jer predstavlja samo okidač za osobe sa oslabljenim imunim sistemom. Osobe koje su često bolesne trebalo bi da porade na smanjenju stresa.

Poremećaji crevne flore

Naučno je dokazano da stres negativno utiče na alimentarni trakt. Kada lekovi ne mogu biti od pomoći u slućaju bolova u stomaku, potrebno je posetiti psihologa, koji će utvrditi uzrok stresa i pružiti pomoć.

Poremećaji pažnje

Oni koji su dugo vremena izloženi stresnim i napornim situacijama, teško se usredsređuju na obavljanje zadataka. Osobama koje primete da su manje fokusirane nego ranije, potrebno je da uspore i da se odmore. 

Gubitak kose

Naučnici su došli do zaključka da zbog stresa možete delimično ili čak potpuno oćelaviti. Manjak kose može ukazati na stres, naročito ako vitamini nemaju nikakvog efekta. 

Glavobolja

Bol u glavi može imati mnogo uzročnika - ostehondroza, nepravilno spavanje, visok ili nizak krvni pritisak, upala sinusa, trudnoća, itd. Neretko se dešava da je glavobolja prouzrokovana emocionalnim stresom. Medikamenti mogu biti od pomoći, ali ako ne eliminišete stresne situacije iz vašeg života, bolovi će se vratiti.

Nizak libido

Osoba koja je izložena stresu može se suočiti i sa niskim libidom, što je i naučno potvrđeno. Izostanak seksualnih odnosa sa partnerom dovodi se u vezu sa stresnim situacijama, koje moraju biti elimisane, kako bi sve normalno funkcionisalo.

Problemi sa snom

Stresne situacije mogu biti uzročnik ozbiljnih problema sa snom. Nesanica se može pojaviti kao rezultat duge izloženosti stresnim situacijama, što predstavlja ozbiljan problem jer čovek ne može da funkcioniše ako se ne naspava. Ako pilule za spavanje nisu od pomoći, vreme je za posetu doktoru. Veoma je važno pronaći problem koji prouzrokuje probleme sa spavanjem i ukloniti ga što je pre moguće.

Kardiovaskularna oboljenja

Naše srce prolazi kroz mnogo toga tokom životnog veka. Stres, u svakom slučaju, ima negativan uticaj. Naučnici su dokazali da je hronični stres jedan od najčešćih uzroka kardiovaskularnih oboljenja. 

Kako vaše telo reaguje na stresne situacije?

Zatvoreno za komentare.