Izgovaranje istine i adolescencija uglavnom ne idu zajedno, jer je ovo doba života klizav teren za sitne, ali i krupnije laži. Roditelji često ne znaju kada je njihov tinejdžer iskren, a kada umanjuje ili iskrivljuje istinu, pa ponekad budu prevareni, a katkad dete nepravedno optuže.
Foto: Pexels
A to se na duže staze negativno odražava na njihov odnos i stvara napetu, negativnu klimu u domu.
Stručnjaci navode nekoliko pokazatelja koji mogu da otkriju da li dete laže, pa je preporuka roditeljima da im oni budu neka vrsta testa.
Foto: Shutterstock
Čim primetite da na upućeno pitanje tinejdžer odgovara sa: "Paaa…", ubacuje suvišne detalje i mnogo nebitnih informacija, pokušava da promeni temu ili koristi više poštapalica nego uobičajeno, znači da kupuje vreme i vrlo verovatno beži sa terena istine.
Foto: Shutterstock
Vi ga pitate da li je nešto uradio ili rekao, a on odjednom počinje da se preznojava, mlatara rukama, češka se, skida jaknu, koluta očima, grize nokte ili usne – prilično je sigurno da nekontrolisanim gestovima pokušava da izvrda istinu.
Foto: Shutterstock
Dete koje inače nije previše impulsivno niti nervozno, a onda odjednom pokazuje agresivnost, prenaglašenu ljutnju ili se na postavljeno pitanje brani napadom, odbija da sluša šta mu pričate – uglavnom to radi zato što laže.