EQ je emocionalna inteligencija i ogleda se u empatiji i opštem povezivanju sa ljudima koji su vam bliski i koji vas okružuju. Znate kako da budete pametniji – čitajte, rešavajte zadatke, razgovarajte sa pametnim ljudima – ali kako da budete finiji i da imate više empatije?
Foto: Shutterstock
Eksperti govore da je mnogo lakše da poboljšate EQ nego IQ. Proveli smo godine i godine u školskoj klupi kako bismo naučili stvari koje nas čine inteligentnijim. Međutim, niko nas nikada nije naučio kako da reagujemo na tuđe emocije, zato se EQ čini tako misterioznim.
Evo kako to da promenite, objašnjava profesor i pisac Minter Dial (nakon što je istražio mnoge studije o prednostima empatije na poslu):
"Vežbajte aktivno slušanje tako što ćete preformulisati poruku koju je osoba upravo rekla. Možete da počnete vežbu počevši od kasirke u prodavnici ili konobara u restoranu. Posmatrajte neverbalne znake. Ključ je u tome da se fokusirate na predviđanje značenja i osećanja osobe sa kojom komunicirate", kaže Dial.
Foto: Shutterstock
Literatura vas može upoznati sa unutrašnjim razmišljanjem složenih likova koje inače ne moete da "upoznate". "Istraživanje je pokazalo da postoji jaka veza između književnosti i veštine tumačenja emocija, i kod učenika i kod strastvenih čitalaca. Fikcija očigledno može da prevari vaš um tako d amislite da ste deo priče, a empatija koji odećamo prema fiktivnim likovima je ista kao i ona prema stvarnim ljudima", dodaje Dial
Svesna pažnja (mindfulness) i meditacija su usredsređeni na ovde i sada. "A vi svakako morate biti prisutni kada slušate nekoga da biste mogli da saosećate sa njim", kaže Dial.