Ljudi često imaju nezdrave navike kojim nesvesno narušavaju svoje zdravlje, čak i ako se pravilno hrane. Zdrava prehrana ključ je zdravog života, ali samo onda kada je prate i zdrave navike.
Zato nemojte da i dalje grešite ako ste nakon obroka navikli da radite ovo:
Ako je voće deo obroka, tada će vam njegovi ugljeni hidrati, vlakna, vitamini i enzimi dobro doći. Ali, ako poželite da ga jedete punog stomaka, organizam će ga mnogo teže svariti.
Tanini iz čaja ometaju apsorpciju gvožđa u organizmu, čime sprečavaju njegovu maksimalnu iskoristivost, a mogu da utiču i na pad nivoa tog važnog minerala. Uprkos zdravoj ishrani, ova loša navika može vas koštati lagane anemije čiji su simptomi umor, slabost, vrtoglavice i lošija cirkulacija.
Iako mnogi misle da će im malo mehurića rasteretiti želudac nakon obilnog jela - činjenica je da će tečnost razblažiti želudačne sokove i samim time usporiti varenje. Stručnjaci zapravo kažu da je nakon jela najbolje sačekati s konzumiranjem bilo kakve tečnosti.
Pušenje nikako ne može da se svrsta u zdravu naviku, a naročito ne kada se cigareta zapali odmah nakon jela. Ova navika oduzima organizmu važnu količinu kiseonika koji je neophodan za pravilno varenje hrane, a telo tada apsorbuje mnogo više kancerogenih materija iz dima cigarete.
Ako vam se žuri, pa nakon obroka planirate brzi tuš pre izlaska, razmislite malo o tome. Dok se tuširamo u toploj vodi, temperatura tela blago raste, pa naš organizam dobija signale da malo više krvi šalje prema koži, a ne prema želucu kojem je kvalitetan dotok krvi potreban za bolje varenje.
Ako još ne znate zašto nije dobro umiriti svoj organizam nakon jela, setite se da je pojedinim vrstama namirnica potrebno malo više aktivnosti i vremena da se razgrade. Spavanjem ćete samo još više usporiti taj proces, a nije isključeno da ćete se možda probuditi sa gorušicom.