Pušenje nargila je sve popularnije među mladima u svetu pa i kod nas. Većina pušača nargila pogrešno veruje da su tako u manjoj opasnosti nego da puše cigarete.
Photo: shutterstock
Nažalost u velikoj su zabludi, jer zdravstveni stručnjaci tvrde da se u dimu nargile nalaze jednako otrovne materije kao i u dimu cigareta.
Tako Svetska zdravstvena organizacija navodi da zbog velikog broja udaha pri pušenju nargile, dubine inhaliranja dima, kao i dužine pušenja, konzumiranje nargila može da ima i gore posledice po zdravlje od pušenja cigareta.
Kada je reč o broju udaha i dužini pušenja, konzumiranje nargila traje između 20 minuta i sat vremena i sadrži oko 200 udaha dima. Mnogo više nego kod cigareta. Cigareta se puši između pet i 10 minuta pri čemu se udahne oko 20 puta.
Photo: unsplash
Mnogo je veći i volumen dima kod nargila, oko 90.000 mililitara a kod cigarete samo 500 do 600 mililitara. U odnosu na cigaretu, dim iz nargile sadrži više olova, nikla, arsenika, katrana i ugljen monoksida.
Mrežica ili filter koji se nekada nalaze u nastavku za usta kod nargile, suprotno onome što se obično misli, ne mogu da zadrže štetne materije iz dima.
Duvan u nargilama je često obogaćen raznim, prijatnim ukusima kao što su ukus jabuke, meda, šljive zbog čega konzumenti pogrešno misle da on ne sadrži nikotin i da je kao takav bezopasan po njihovo zdravlje.
Istina je da je u osnovi pušenja nargila, ipak pušenje duvana pa su posledice slične kao i kod pušenja cigareta.
Photo: pixabay
Kratkotrajno, muka, povraćanje, vrtoglavica, malaksalost, glavobolja a dugotrajno upale delova disajnih organa, povećanje krvnog pritiska i ubrzanje rada srca.
Najveća opasnost su maligne bolesti, kao što je rak pluća, jednjaka i želuca. Pušenje nargila, može isto kao i pušenje cigareta da dovede do nikotinske zavisnosti.