Epidemija Covid-19 negativno se odrazila na mentalno zdravlje stanovnika većine zemalja, i o tome treba da se polemiše. Ovo su 6 navika koje pogoršavaju anksioznost!
Foto: Shutterstock
Stoga smo u redovima koji slede izdvojili na šta treba da obratite pažnju kako bar ne biste dodatno pogoršavali svoje stanje.
Ako je zdravstvena kriza samo pojačala taj osećaj, razlozi za tu teskobu su brojni. Na dnevnoj bazi neke naše navike takođe mogu biti vrlo štetne i samo bi pogoršale ovaj već prisutni poremećaj.
Prema rečima stručnjaka, određeni elementi mogu pogoršati našu nevolju. Posebno navodi činjenicu da ste stalno povezani na društvenim mrežama, preskačete obroke, okružujete se negativnim ljudima ili čak kažete „da” svemu. Naravno, ima još toga…
Uvek se preporučuje da bude umereno. Premda je previše alkohola loše za naše fizičko zdravlje, loše je i za naše mentalno zdravlje i tako može podstaći simptome anksioznih ljudi.
Foto: Shutterstock
Učinci se obično osećaju sledeći dan nakon konzumiranja alkohola. Stranica aide-alcool.be takođe navodi: „Već neko vreme znamo da prekomerna konzumacija ovakvog tipa pića može izazvati depresijuˮ.
Kao i alkohol, kafu treba konzumirati umereno. Kako stranica Neon podseća, kofein „pospešuje oslobađanje kortizola, hormona stresa, i stoga može uzrokovati simptome anksioznostiˮ.
Šećer može odmah smiriti simptome, ali kada ga telo eliminiše teskoba se vraća još intenzivnije.
Dehidracija može uticati na nivo anksioznosti. Voda podstiče fizički i mentalni sklad. Štaviše, nekoliko studija već je dokazalo da nedostatak vode može naglasiti depresiju i teskobu.
Foto: Shutterstock
Pre svega, bitno je razbistriti um kako biste smanjili teskobu. Za ovo, ništa ne pomaže kao sport ili neka vrsta vežbe. Prema psihologu, ako loše stanje ponekad možda sprečava kretanje, to samo pogorša teskobu.
S druge strane, švedska studija objavljena 2021. godine pokazala je da telesna vežba smanjuje anksioznost. Joga je posebno poznata po tome.
Osim toga, kako je važno kretati se, potrebno je i izaći na sveži vazduh kako biste ublažili osećaj usamljenosti.
Kao što stranica Neon ukazuje, „ako je anksioznost faktor nesanice, moguće je i obrnuto”. Štaviše, Figaro Santé je 2012. preneo američku studiju koja je istakla odnos između nedostatka sna i emocionalne hiperreaktivnosti. Dakle, nedostatak sna može dovesti do još veće anksioznosti.