Šargarepa obiluje sa toliko vitamina, minerala i drugih korisnih sastojaka korisnih po zdravlje, da se s pravom može nazvati pravom malom apotekom. Puna je vitamina D i E, zatim vitamina grupe B, te kalijuma, cinka, kobalta, joda, zatim pektina i eteričnih ulja.
Foto: Pixabay
Zahvaljujući takvom sastavu, pomaže u lečenju brojnih bolesti ali i u sprečavanju njihovog nastanka. Posebno je dragocena njena uloga u očuvanju i jačanju imuniteta, što je s obzirom na tempo života, imperativ našeg vremena.
Foto: Shutterstock
Takođe i u jačanju vida, zbog čega je lekari preporučuju kao svakodnevni sastojak ishrane. Ukoliko se redovno jede šargarepa, kosa je sjajnija i lepša, nokti zdraviji, manje se lome i nisu krti, a koža je elastičnija.
Foto: Pexels
Istraživanja su dokazala da ona blagotvorno deluje i na ljudsko srce a doprinosi i boljem radu jetre, kao centralne laboratorije našeg organizma. Podstiče fizički razvoj i povećava otpornost organizma na infekcije.
Preporučuje se svima a naročito osetljivim grupama, kao što su deca, trudnice i stariji ljudi.
Foto: Shutterstock
Za mnoge druge vrste povrća, važi pravilo da ih je bolje jesti presne, jer kuvanjem gube vitamine. Kod šargarepe je obrnuto. Korisnija je kada se jede kuvana.
A što se gubljenja vitamina tiče, to se dešava guljenjem kore, zato je šargarepu pre upotrebe dovoljno dobro oprati pod mlazom hladne vode.
Foto: Shutterstock
Još jedna zanimljivost vezana je za ovaj narandžasti koren. Naime, zrele šargarepe su korisnije od onih sasvim mladih, tako da upotreba šargarepe nije vezana samo za proleće kada je koren mlad, već mogu da se jedu tokom cele godine.