Dunja je jedna od najstarijih voćnih kultura i pripada drvenastim biljkama porodice ruža. Plodovi dunje izgledaju kao mešavina jabuke i kruške, ali sa njima zapravo nema nikakve veze.
Foto: Shutterstock
Ovo aromatično voće je jedini predstavnik te vrste, međutim, tu se jedinstvenost ove biljke ne završava. Plod drveta ima brojna lekovita svojstva i pomaže u rešavanju različitih zdravstvenih problema.
Dunja – simbol plodnosti i izjava ljubavi
Drevna grčka mitologija tvrdi da je boginja ljubavi darovala trudnicama ovo specifično voće. Spolja dunja izgleda kao srce, a kada su u pitanju mikroelementi i vitamini, smatra se najboljim voćem za buduće majke. Upravo to je razlog da tokom trudnoće postane neizostavan deo obroka.
Zrela dunja daje mirisnu aromu i možda je to jedan od razloga zašto se dunja u Sredozemlju smatrala simbolom plodnosti i boginje ljubavi Venere. U drevnoj Grčkoj ovo voće poklonjeno devojci smatralo se svojevrsnom izjavom ljubavi.
Dunja kao lek za želudac i creva
Dunja je niskokalorična namirnica bogata vlaknima. U 100 g ovog voća ima svega 48 kalorija. Pored toga, plodovi dunje imaju visoku koncentraciju vitamina C (23 mg u 100g dunje).
Plodovi dunje osim vitamina sadrže mnoštvo pektinskih jedinjenja i tanina, što joj daje svojstven ukus. Takođe, pulpa sadrži mnogo šećera kao što su fruktoza i glukoza, ali i kalijuma, gvožđa, kalcijuma, fosfora i bakra.
Od davnina se aromatično voće smatralo posebnom lekovitom biljkom, koja se koristila za lečenje bolesti želuca i creva. Vezivna sredstva u dunji pomažu kod dijareje i povraćanja. A u slučaju upale sluznice digestivnog trakta, pektin obavija tkiva i ubrzava njihovo zarastanje.
Zašto je dunja korisna u trudnoći?
- Hranljive materije koje se nalaze u dunji, posebno kalijum, kalcijum i gvožđe, doprinose normalnom razvoju fetusa.
- Zahvaljujući prisustvu kalijuma, održava ravnotežu vode i soli, te uklanja natečenost.
- Redovna upotreba ove namirnice pomaže u borbi sa mučninom i povraćanjem koji su skoro uvek pratioci trudnoće.
- Askorbinska kiselina u dunji sprečava pojavu proširenih vena.
- Zbog visokog sadržaja gvožđa, ovo voće povećava hemoglobin.
Foto: Shutterstock
Za trudnoću bez stresa
Različiti antioksidansi sadržani u dunji pomažu u ublažavanju stresa i održavanju mirnog stanja nervnog sistema. Štaviše, uz redovnu konzumaciju dunje, vaše telo će proizvoditi hormone koji će vam pomoći da se osećate energičnije.
Dunja kao idealan saveznik u mršavljenju
Plodovi dunje imaju malo kalorija, ali puno vlakana. A takođe, praktično ne sadrži zasićene masne kiseline, natrijum i loš holesterol. Sva ova svojstva čine ovo drevno voće odličnim pomoćnikom u mršavljenju i celokupnom zdravlju.
Poboljšanjem zdravlja vašeg digestivnog sistema pomoću vlakana koja se nalaze u dunji, bez problema ćete se rešiti viška kilograma.
Manje kilograma, ali i manje lošeg holesterola
Redovno konzumiranje dunje pomaže u snižavanju nivoa LDL (lošeg holesterola) u krvi, a istovremeno održava zdravlje srca. To je vezano za antioksidanse koji pomažu telu da smanji oksidaciju masti i količinu masnih kiselina koje se nalaze u krvnim sudovima.
Karcinom i lekovita svojstva dunje
Antioksidativna svojstva dunje pomažu telu da se bori protiv slobodnih radikala i da uništi maligne ćelije karcinoma. Slobodni radikali su opasni nusporizvodi ćelijskog metabolizma koji mogu dovesti do mutacije ili smrti zdravih ćelija u telu.
U pulpi ploda dunje postoje jedinjenja poznata kao tanini, odnosno katehin i epikatehin. Oni štite sluznicu od raka vezujući se za toksine i hemikalije koje izazivaju rak u debelom crevu.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Džem od dunje garantuje povratak u detinjstvo
Dunja u sirovom obliku se retko jede, zbog svog kiselkastog ukusa, U nekim evropskim zemljama, poput Španije, dunja se dodaje testeninama i služi kao prilog uz dodatak sira. U Maroku se ovo voće dodaje u supe sa mesom, ili se suši na suncu.
Složićete se da se ovakav način konzumiranja dunje ne uklapa u našu tradiciju. Većinu ljudi dunja asocira ili na slatko ili na džem koji im je baka pravila u detinjstvu.
Ukus džema od dunje namazanog na krišku domaćeg hleba je nešto što bi mnoge vratilo u najlepše i najbezbrižnije životno doba. I, gle čuda, reč marmelada potiče od portuglaskog naziva za dunju (Marmelo).