Simptomi muške menopauze ili andropauze pogađaju gotovo svakog trećeg muškarca, ali je za većinu to i dalje tabu tema. Činjenica je, međutim, da se polni hormoni vremenom sve manje luče.
Foto: Shutterstock
"Andropauza počinje neprimetno, dok menopauza nastupa iznenada, u tačno određenom trenutku", objašnjava nemački urolog i androlog Frank Zomer.
Muška menopauza počinje već u 35. godini života i traje dugo, pa i do kraja života, objašnjava stručnjak. Mnogi muškarci i ne primećuju da su ušli u to doba zato što žive zdravo i samim tim nadoknađuju gubitak testosterona. Oko trećina muškaraca, međutim, intenzivnije registruje promene.
1. Psiha: Poremećaj sna, anksioznost, razdražljvost, nervoza, depresivno raspoloženje
2. Telo: Slabija kondicija, slabljenje mišića
3. Seksualnost: Teže postizanje erekcije, slabljenje jutarnje erekcije, kao i želje za seksom.
Svaki od ovih simptoma treba ispitati. Ukoliko potraju više od šest-osam nedelja, potražite savet stručnjaka. To mogu biti lekar opšte prakse, internista, androlog ili urolog.
Foto: Shutterstock
Ponekad je smanjeno lučenje testosterona posledica poremećaja rada šitne žlezde.
Korisne su detaljna anamneza, fizički pregled i analiza krvi radi određivanja hormonskog statusa, pri čemu je bitno ne samo da se utvrde vrednosti ukupnog testosterona, koji se nalazi u krvotoku, već i biološki aktivnog testosterona, koji deluje direktno u ćelijama.
Stručnjaci preporučuju integrisanje fizičke aktivnosti u svakodnevni život: idite pešice kad god je moguće, koristite obične, a ne pokretne stepenice, a u podne se prošetajte jedan krug. Fizička aktivnost odlaže opadanje nivoa hormona i ublažava simptome.