Kako da prepoznate simptome sinuzitisa

Kako da prepoznate simptome sinuzitisa

Foto: Shutterstock

Akutni sinuzitis traje između dve i četiri nedelje, dok hronični obično traje između četiri i osam nedelja, a može potrajati mesecima pa čak i godinama.

Bakterije ili virusi obično uzrokuju akutnu upalu koja u najvećem broju slučajeva nastaje kao posledica prehlade ili pak alergija.

Foto: Shutterstock

Često ponavljane akutne upale znaju da prerastu u hronični sinuzitis. Treći oblik, odnosno rekurentni sinuzitis, znači da se tokom godine otkriju između dva i četiri slučaja infekcije, između kojih prođe najmanje osam nedelja, kada je sinusna sluzokoža skroz mirna.

Nastanku sinuzitisa pogoduju i premor, rashlađivanje tela, slaba ishrana, stres i pušenje.

Foto: Shutterstock

Kada je reč o simptomima sinuzitisa, kod akutnog oblika, tipične tegobe su: opšta slabost, povišena temperatura, zatim glavobolja i to najčešće jutarnja, bol u predelu ili projekciji upaljenog sinusa, zatim sluzav ili gnojni sekret iz nosa, zapušen nos, te smanjen osećaj mirisa.

Lokalizacija bola najviše zavisi od toga koji su sinusi upaljeni, frontalni, maksilarni ili pak sfenoidalni, mada iskustvo pokazuje da su upalama najskloniji maksilarni sinusi, pošto se od 10 upala, devet odnosi upravo na njih.  

Foto: Shutterstock

Kada su upalom zahvaćeni frontalni ili maksilarni sinusi onda savijanje glave obično dovodi do pojave bola, s tom razlikom što se kod upale maksilarnih sinusa pojačava bol u predelu obraza, a kod zapaljenja frontalnih sinusa - u predelu čela.

Kada je bol skoncentrisan između očiju, opravdano je posumnjati na upalu sfenoidalnih sinusa.

Veoma su slični i simptomi hroničnog sinuzitisa, a glavna razlika je u tome što su tegobe slabije izražene. U mirnoj fazi pacijent uglavnom ima samo curenje sekreta iz nosa koji se sliva u ždrelo. Međutim, kada nastupi pogoršanje onda su tegobe mnogo jačeg intenziteta.

Zatvoreno za komentare.