Šta da radite kada osetite grč?

Šta da radite kada osetite grč?

Grčevi su izuzetno neprijatna pojava i osim toga što su bolni, skoro uvek nas i uplaše. Srećom po nas, ne dešavaju se tako često, a postoji i objašnjenje zašto se javljaju i način kako da pomognemo sebi u takvim situacijama.

Foto: Shutterstock

Kada je reč o razlozima, grčevi obično nastaju zbog hemijske neravnoteže u organizmu, odnosno poremećaja unosa tečnosti i minerala kao što su natrijum, magnezijum i kalijum. Obično iza nastanka grčeva stoji dehidratacija organizma, a do nje dolazi zbog preteranog znojenja ili dijareje.

Foto: Shutterstock

Grčevi se u najvećem broju slučajeva javljaju kod zdravih ljudi, najviše posle neke fizičke aktivnosti. Kada se grč desi prva pomoć jeste istezanje područja zahvaćenog njime.

Recimo, ako je reč o listu noge, gde se grčevi i inače često javljaju, treba da sednete i povučete napred prednji deo stopala i prste. Nogu držite u tom položaju dok grč malo ne popusti, a zatim izmasirajte zahvaćeno područje. 

Foto: Shutterstock

Ako ste skloni češćim grčevima trebalo bi da otkrijete zašto se to dešava. Možda je razlog pojačano znojenje; u tom slučaju bi trebalo da pijete više vode.

U letnjim mesecima, do gubitka minerala dovodi i vrućina pa je i to jedan od razloga zašto u vrelim danima treba piti dosta vode.

Foto: Shutterstock

Magnezijum, kao mineral čiji manjak često uzrokuje grčeve, može da se nadoknadi i odgovarajućom ishranom, a to znači konzumiranjem semenki bundeve, badema, oraha, kikirikija. 

Zatvoreno za komentare.