Ranice na unutrašnjim stranama usana, desni i obraza poznate kao afte, velika su neprijatnost za decu koja su im naročito sklona pa i za njihove roditelje, jer osim što bole, srećom ne jako, smetaju detetu da jede.
Foto: Shutterstock
Više je uzroka zbog kojih nastaju grizlice, kako se ovi čirići zovu u narodu. Ipak, najčešći uzročnik je slaba higijena, pošto deca nesvesno znaju da stavljaju prljave prste ili razne predmete u usta, da pojedu neopranu voćku.
Neka deca vremenom razviju veliku sklonost aftama, pa im se one toliko često dešavaju da je dovoljno i da se ugrizu za jezik pa da im se pojavi neprijatna promena u ustima.
Foto: Shutterstock
Kod veoma male dece, uzrasta oko dve godine, afte izlaze i zbog sisanja palca ali i zbog neopranih zuba, što svakako ide na dušu roditeljima. Kod one malo starije, predškolske dece, nedovoljno unošenje vitamina D i E, značajan je uzročnik nastanka afti a kod školaraca se kao izazivač pojavljuje i stres.
Neretko su rezultat pada imuniteta a znaju da budu i početni simptomi nekih drugih oboljenja.
Foto: Shutterstock
U najvećem broju slučajeva afte traju oko nedelju dana ali znaju da potraju i po ceo mesec dana. Svakako je dobro što kada zarastu, na mestu gde su bile ne ostaju ožiljci. Leče se antisepticima u obliku koji zavisi od uzrasta deteta pa se za malu decu koristi antiseptik u vidu spreja dok se za stariju decu koriste antiseptici u vidu tableta ili pak antigljivični gel.
Veoma je važno da se vodi računa o ishrani, pošto je zbog iritiranosti usta, detetu teško da jede. Zato se treba preorijentisati na kašastu hranu, kako dete ne bi moralo mnogo da žvaće.
Hrana ne treba da bude kisela ni ljuta, takođe ni vruća ni ledena, nego mlaka. To važi, kako za čvrstu hranu tako i za napitke, odnosno mleko, čajeve i sokove.