Škripanje zubima i to ono učestalije, najčešće se dešava mladim i sredovečnim ljudima izloženim velikom stresu i koji trpe jaka opterećenja kroz obaveze na poslu, u porodici i slično. Dešava se i deci, naročito ako žive u nesređenim porodičnim prilikama.
Foto: Shutterstock
Ova pojava ima i svoj stručni medicinski naziv, bruksizam. Ponekad se dešava danju, a najčešće noću. Naročito je neprijatno noćno škripanje, koje kao sasvim nesvesni čin, može da bude i znak psihičke slabosti, a nekada i pravog psihičkog oboljenja. Naime, iskustvo pokazuje da zubima u snu često škripe ljudi koji inače već piju lekove za smirenje.
Neprijatni čin stezanja zuba i škripanja njima, u većem broju slučajeva se dešava osobama koje su perfekcionisti, detaljisti, nesigurni u sebe i žive u stalnom strahu i strepnji. Zbog takvih osobina, kod njih i najmanji problem može da izazove jaka osećanja i burna unutrašnja previranja.
Bruksizam mogu da izazovu i neke štetne životne navike, kao što su često uzimanje alkohola, zatim pušenje, unošenje kofeina kroz velike količine kafe ili gaziranih napitaka.
Foto: Shutterstock
Među mogućim uzročnicima izazivanja bruksizma, u poslednje vreme se sve češće spominje i nedostatak magnezijuma u organizmu. Ovaj mineral, poznato je, utiče na funkciju nerava i mišića, a kod škripanja zubima je stezanje mišića veoma jako, i do tri puta jače od normalnog stezanja mišića vilice pri žvakanju hrane.
To može da deformiše i ošteti zube, izazove bol u mišićima vilica, kao i obrazima i okolnoj regiji odnosno ramenima i vratu.
Kod većine pacijenata bruksizam je prolazan i nestaje kada se on reši stresa, nervoze, anksioznosti i ostalih problema koji su škripanje izazvali. To međutim nekada zna i da potraje, kao što i uzročnici traju.
Foto: Shutterstock
Od pomoći može da bude nošenje silikonskih štitnika, koji barem sprečavaju oštećenje zuba, iako naravno nisu rešenje za suštinu i uzrok samog problema.