Reumatske bolesti su najčešća grupa oboljenja. Računa se da recimo u Srbiji reumatske tegobe ima čak tri četvrtine stanovništva. One najviše pogađaju zglobove, kako pokretne tako i nepokretne, zatim mišićno-vezivno tkivo.
Foto: Shutterstock
Naročito su izražene kada je napolju hladno i vlažno vreme, a tome, smatraju lekari, najviše doprinosi promena atmosferskog pritiska. Zato su jesen i zima najteži period za osobe koje pate od reumatskih oboljenja.
Oni bi osim redovnog uzimanja propisane terapije u ovom periodu, mogli sebi puno da pomognu i pravilnom ishranom.
Foto: Shutterstock
Naime, hranom se u organizam unosi i arahidonska kiselina, veoma važna, polinezasićena omega- 6 masna kiselina koja ima veliku ulogu u nastajanju reumatskih bolesti, odnosno upala i bolova koje one izazivaju.
Kako bi se upale i bolovi sprečili, važno je unositi hranu sa što manje ove kiseline. Tako recimo u pilećem i ćurećem mesu ima duplo manje arahidonske kiseline nego u goveđem i svinjskom zbog čega se preferira unošenje više živinskog mesa.
Foto: Pixabay
Ove kiseline takođe ima u žumancetu jajeta, zatim siru ementaleru i svinjskoj masti. Voće i povrće, orasi, pirinač i biljna ulja ne sadrže arahidonsku kiselinu, te se njihova upotreba preporučuje u što većim količinama.
Vitamin E pozitivno deluje na reumu a njega ima u svežim krastavcima, koje je preporučljivo jesti sa korom. Dosta vitamina E sadrže i bademi, lešnici, suncokretovo ulje, te ulje repice i orahovo ulje.
U sprečavanju upala pomaže i ishrana bogata omega - 3 masnim kiselinama a njih sadrže losos, skuša i tunjevina.
Foto: Shutterstock
Ljudi koji pate od reume takođe treba više da konzumiraju integralne proizvode a manje proizvode od belog brašna. Važno je i da se organizam štiti od previše mokraćne kiseline.
Zato treba izbegavati namirnice koje su bogate purinima, koji se pretvaraju u mokraćnu kiselinu. Purini se nalaze u goveđem i svinjskom mesu, pasulju, grašku, sočivu i unutricama, ali i pivu i proizvodima od soje.