Kada imate osećaj da trnu ekstremiteti, javlja se peckanje, žarenje, bockanje ili osećaj da mravi prolaze kroz noge, a da pri tome u imate dijabetes, gotovo sa sigurnošću možete zaključiti da se javljaju simptomi dijabetesne periferne neuropatije.
Foto: biramzdravlje.rs
Periferna neuropatija predstavlja grupu oboljenja kod kojih je prisutno oštećenje perifernih nerava koje dovodi do nastanka slabosti, utrnulosti i bola u rukama i nogama. Takođe, može zahvatiti druge regije organizma.
Dijabetes (šećerna bolest) predstavlja najčešći uzrok periferne neuropatije, a u ostale uzroke spadaju traumatske povrede, infekcije, metabolički poremećaji, nasledni uzroci kao i ekspozicija toksičnim supstancama.
Učestalost dijabetesa u svetskoj populaciji je 6,4%, dok je u Srbiji učestalost veća I iznosi 8.1% 8,1% što čini oko 564.000 pacijenata. Smatra se da je taj broj u našoj zemlji i veći i da oko 700.000 pacijenata boluje od ove bolesti, jer veliki broj pacijenata još uvek nije zvanično registrovan. Polovina pacijenata sa dijabetesom ima simptome periferne neuropatije, koja je ujedno i najčešća komplikacija dijabetes mellitus-a.
U početku bolesti dolazi do degeneracije i propadanja nervnih vlakana, a kako je sprečena regeneracije i nema adekvatne ekscitacije (nadraživanja), dolazi do pojave i razvoja simptoma.
Najčešće se javljaju:
- Neuropatski bol (žarenje, peckanje, probodi, bockanje, trnjenje, mravinjanje pretežno noću)
- Hiperestezija (smanjena osetljivost)
- Alodinija (bol uzrokovan običnim dodirom)
- Anestezija ( gubitak osećaja za bol)
Dijabetesno stopalo je jedna od mnogobrojnih komplikacija šećerne bolesti, koja nastaje kao posledica neuropatije i ishemije uz dalji razvoj infekcije. 15% osoba sa neuropatijom razvije ulceracije(rana se zagnoji), koje teško zarastaju i koje predstavljaju razlog amputacije donjih ekstremiteta u 85% slučajeva.
Dijagnozu dijabetesne neuropatije uspostavlja neurolog, pre svega anamnezom, specifičnim upitnicima i elektromioneurografijom(EMNG). EMNG je metoda kojom se ispituje električna aktivnost mišića i nerava koja služi i za utvrđivanje nivoa, stepena i rasptostranjenosti oštećenja perifernog nervnog sistema.
Terapija dijabetesne neuropatije obuhvata sa jedne strane preventivnu terapiju kod bolesnika obolelih od dijabetese, a sa druge strane terapije već razvijene bolesti.
Preventivna terapija ima za cilj sprečavanje razvoja dijabetesne polineuropatije. Pokazalo se da primena uravnotežene dijete i posebnog programa fizičkih vežbi povećava sposobnost kožne reinervacije i smanjuje bol kod bolesnika sa dijabetesnom polineuropatijom. Cilj je takođe i postići dobru kontrolu glikemije.
Rano otkrivanje i lečenje dijabetesne neuropatije osim smanjenja tegoba doprinosi i prevenciji komplikacija.
Farmakološka terapija razvijene dijabetesne neuropatije obuhvata dva pravca terapije.
Prvi je primena simptomatske terapije koja je uglavnom usmerena na neuropatski bol, a drugi je terapija usmerena na patogenetski proces osnovne bolesti.
U sklopu simptomatske terapije u kliničkim vodičima postoje brojne preporuke za terapiju bolne dijabetsne neuropatije koje uključuju primenu antidepresiva, antikonvulziva, opioida i raznih vrsta topikalnih lekova.
Terapija usmerena na patogenetski proces uključuje primenu alfa-lipoinske kiseline, inhibitora aldoza – reduktaze, benfotiamin, C-peptid, matične ćelije i intretekalno davanje insulina.
Kontrolisana glikemija, umerena fizička aktivnost i pravilna ishrana značajno utiču na stepen i pojavu komplikacija šećerne bolesti pa i na perifernu neuropatiju.
Alfa lipoinska kiselina, zahvaljujući pre svega svom metaboličkom, antioksidativnom, antinociceptivnim(protiv bola), antiinflamatornom dejstvu predstavlja jedan od najznačajnih faktora kako u prevenciji tako i u lečenju dijabetesne periferne neuropatije, što je dokazano mnogim kliničkim studijama.
U stanjima hiperglikemije, javlja se oksidativni stres zbog produkcije reaktivnih kiseoničnih molekula koji nastaju usled autooksidacije viška glukoze i ograničenih antioksidativnih kapaciteta. Slobodni kiseonični radikali dovode do inhibicije azot-oksida i na taj način do endotelne disfunkcije i ishemijske povrede nerva. Alfa lipoinska kiselina je sakupljač slobodnih radikala i modulator oksidativnog stresa čime dovodi do značajnog poboljšanja simptoma neuropatije.
Foto: biramzdravlje.rs
R-oblik alfa lipoinske kiseline (LipineRve 300 mg) je jedini prirodan oblik alfa lipoinske kiseline, i deluje brže i efikasnije od drugih oblika (R+S oblik u racemskoj smeši).
LipineRve 300mg svojim brzim i višestrukim delovanjem predstavlja snažan neuroprotektiv vrlo bitan u prevenciji i tretmanu dijabetesne neuropatije.
Foto: biramzdravlje.rs
Imajući u vidu učestalost dijabetesne neuropatije, težinu kliničke slike kao i razvoj komplikacija koje mogu dovesti do onesposobljavanja pacijenta, neophodna je preventivna terapija i sprovođenje niza mera i postupaka.