Šta ne smete da radite ako nosite sočiva?

Šta ne smete da radite ako nosite sočiva?

Ove godine navršilo se 70 godina otako je Kevin Tuhi, optičar iz Kalifornije, počeo proizvodnju tvrdih gas nepropusnih kontaktnih sočiva za masovnu upotrebu. Ovo je samo jedna od više vrsta sočiva, kao veoma praktičnog rešenja, primenljivog za veoma veliki broj ljudi koji ima probleme sa dioptrijom a ne želi da nosi naočare.

Foto: Shutterstock

Sočiva ima raznih, mekih, tvrdih, polutvrdih ali zajedničko svima je to da moraju besprekorno da se održavaju. Svaka vrsta sočiva ima neke svoje specifičnosti kada je o održavanju reč ali neka pravila i saveti važe za sve vrste sočiva.

Zato je na početku nošenja sočiva neophodno dobro proučiti uputstvo za njihovo održavanje i strogo ga se pridržavati, a u slučaju bilo kakve nejasnoće i nedoumice, konsultovati svog oftalmologa.

 Foto: Shutterstock

Prvo i osnovno je da pre stavljanja i vađenja sočiva, ruke treba oprati i to blagim sapunom koji ne sadrži kreme za negu kože i druge dodatke.

Takođe valja povesti računa da se neposredno pre kontakta ruku sa sočivima, rukama ne diraju i na telo ne nanose kozmetički preparati koji sadrže ulja, jer masnoća iz njih kasnije može da se zalepi za sočivo što nije dobro.

Foto: Shutterstock

Pravilo je da se sočiva vade i stavljaju jagodicama prstiju i da se izbegava njihov kontakt sa noktima, kako ih nokti svojim ivicama ne bi oštetili.

Kada se sočiva skinu, prvo moraju da se temeljno operu i potope u posebni rastvor za održavanje sočiva. Tek onda se pakuju u kutijicu u kojoj se čuvaju.

Ona takođe treba da bude besprekorno čista. Takođe i suva. Kutijicu je neophodno menjati na svaka dva, tri meseca.

Foto: Shutterstock

Sočiva je najbolje skinuti pred spavanje, jer u suprotnom postoji mogućnost da se oko inficira ili da ga sočivo nažulja.

Radi izbegavanja moguće infekcije, sočiva bi trebalo skidati pre tuširanja ali i kupanja na masovnim kupalištima kao što su bazeni, more i slično.

Zatvoreno za komentare.