Stalno nam pričaju kako je brza hrana nezdrava i da loše utiče na naš organizam, ali mi ne odustajemo jer nam sva ta upozorenja zvuče tako maglovito, a sama hrana mnogo je ukusna.
Foto: Pexels
Zato je nutricionista Keri Gans, autor brojnih radova i knjiga o nutricionizmu i zdravoj ishrani, objasnila šta se tačno dešava u organizmu posle konzumiranja brze hrane i na koji način ona ostavlja dugoročne posledice na zdravlje.
Foto: Pexels
Postoji razlog zašto se brza hrana smatra "hranom za utehu". Crveno meso koje sadrži hamburger puno je aminokiselina koje podstiču lučenje serotonina, hormona sreće, zbog čega se na trenutak osećate bolje.
Foto: Pexels
Crveno meso je puno zasićenih masti. Konzumiranje hrane bogate zasićenim mastima dugoročno povećava rizik od srčanih oboljenja i infarkta, a može da poveća i rizik od obolevanja od raka. Hamburgeri puni soli čine da vaše telo zadržava vodu, zbog čega, ne samo da ćete se osećati naduveno, već će i srce teže raditi, čime se povećava krvni pritisak.
Foto: Pexels
Štetu arterijama pravite posle konzumacije samo jednog obroka brze hrane, rezultati su studije iz 2012. godine objavljeni u kanadskom žurnalu kardiologije. Vremenom zasićene masti u crvenom mesu povećavaju nivo holesterola. Dobra strana crvenog mesa je to što je puno gvožđa, vitamina B12 i cinka, čime jačate imunološki sistem.
Foto: Pexels
Rafinisani ugljeni hidrati u hamburgeru se brzo vare i uzrokuju povećanje nivoa šećera u krvi. Dugoročno, ovo može da poveća rizik od razvijanja dijabetesa tipa 2.
Foto: Pexels
Crveno meso je bogato proteinima, što vam daje instant energiju i pomaže u izgradnji mišića i kostiju.
Foto: Pexels
Brza hrana je izuzetno kalorična. Vremenom ovaj višak kalorija može dovesti do prekomerene telesne težine, čime svoj organizam stavljate pod rizik za obolevanje od niza bolesti.