Osim šećera, za koga znamo da je najveći neprijatelj zubima, postoji niz loših navika u ishrani i ponašanju, koje mogu da oštete inače veoma jaku zubnu gleđ i uzrokuju propadanje zuba.
Foto: Shutterstock
Čips i skrobasta hrana, odlična su podloga za bakterije iz zubnog plaka, a naročito ako se ostaci ovakve hrane zaglave između zuba.
Foto: Pixabay
Iako pastile protiv prehlade i kašlja olakšavaju simptome ovih respiratornih infekcija, imaju i lošu stranu. Pune su šećera, a on pomenute bakterije iz zubnog plaka pretvara u kiselinu što rezultuje nastankom karijesa.
Foto: Shutterstock
Fosforna kiselina, koja se nalazi u našim omiljenim gaziranim pićima, takođe oštećuje zubnu gleđ. Ako baš ne možete da im odolite, šteta će biti manja ukoliko ih pijete na slamčicu.
Foto: Pixabay
Škripanje zubima tokom noći velika je opasnost po zubnu gleđ. Naravno, niko to ne radi svesno niti namerno, ali je ovo saznanje razlog više da se bruksizam, kako glasi medicinski naziv za noćno škripanje zubima, leči.
Foto: Shutterstock
Semenke, inače odlične za zdravlje, treba grickati, ali ih treba i pažljivo čistiti, jer ako ih od ljuske čistite zubima, može se desiti da komadić ljuske završi među zubima i izazove upalu. Zato ih čistite rukama ili ako već koristite zube u tu svrhu, proverite da li neko parčence ljuske nije slučajno završilo među zubima.
Foto: Pixabay