Stalno ste neraspoložene, gojite se, umorne ste? Možda vam fali ovaj hormon

Stalno ste neraspoložene, gojite se, umorne ste? Možda vam fali ovaj hormon

Jedan od najjačih hormona u ljudskom telu, čini ženu ženstvenom. Obline, izgled, dojke, menstruacija, trudnoća – za sve to možemo zahvaliti njemu.

Foto: Shutterstock

Međutim, problemi nastaju kad ovog hormona u ženskom organizmu nema dovoljno. Tada one počinju da se naglo goje, muče ih talasi vrućine, depresivne su i umorne, nezainteresovane za seks, bole ih mišići i zglobovi...

Estradiol bi trebalo da se stvara u ženskom telu tokom celog života: u jajnicima tokom reproduktivne faze, a u nadbubrežnim žlezdama i masnom tkivu posle menopauze, kada se većinom stvara estron, mnogo slabiji estrogen od estradiola.

 Foto: Shutterstock

Tako bi trebalo da bude, ali takve srećnice su danas malobrojne, jer je rezultat današnjeg stila života ipak, nažalost, mučenje nadbubrežnih žlezda koje, nakon što jajnici ne mogu više da proizvode hormone, bivaju preopterećene i jednostavno ne žele više da rade.

"U takvom slučaju žena gubi estradiol iz krvi, a time gubi i svoju ženstvenost", navodi dr med. Sanja Toljan u svojoj knjizi "Čudesna moć hormona".

Ona objašnjava i kako se ogleda nizak nivo estradiola u ženskom organizmu.

 Foto: Shutterstock

Nizom simptoma, od kojih su najzastupljeniji: dobijanje na težini bez promena navika u ishrani, nadutost u stomačnom delu, svrab kože, znojenje i talasi vrućine, depresivno raspoloženje, razdražljivost, poteškoće sa spavanjem, nejasno razmišljanje, stresna inkontinencija i učestale infekcije bešike, a potom i suve oči, alergije, oslabljen libido, suva koža i isušene sluzokože, bolovi u zglobovima i mišićima, bore na licu, umor i nelagodnost.

Bilo koja takva promena posle menopauze, ili u perimenopauzi, ako je nastala bez uzroka ili je ne možemo povezati s nekim događajem, najverovatnije je povezana s manjkom estradiola.

Foto: Shutterstock

Mnogo je žena koje, ušavši u menopauzu, počinju da osećaju neke iracionalne strahove i zabrinutosti, neke se čak povlače u sebe i razvijaju kliničku sliku depresije. Kvalitet njihovog života drastično se smanjuje.

"Terapija hormonske nadoknade u njihovom slučaju čini čuda, od apatičnih žena, vraćaju se u staru formu, raduju se životu", ističe doktorka Toljan i dodaje da kada govori o hormonima misli uvek na bioidentične hormone, koji su isti kao hormoni u našem telu, a ne o njihovim hemijskim verzijama koje se uglavnom primenjuju u preparatima za standardnu terapiju hormonske nadoknade hormona i hormonsku kontracepciju.

Bioidentični hormoni imaju potpuno istu hemijsku strukturu kao i naši i u telu obavljaju iste funkcije i jednako se metabolišu kao i telesni hormoni, kao da su ih stvorile naše žlezde. Doziranje je individualno i nije isto za sve.

Zatvoreno za komentare.