Stručnjaci objasnili - evo zašto se čitanje knjiga ne preporučuje u krevetu

Stručnjaci objasnili – evo zašto se čitanje knjiga ne preporučuje u krevetu

Postoji jedno mesto s kog možda ne biste smeli da krenete na mentalno putovanje u maštu, a to je vaš krevet. 

Foto: Shutterstock

Ograničavanje broja aktivnosti koje radite u krevetu olakšaće dremanje kad za to dođe vreme.

Jeste li ikad toliko utonuli u zanimljivu knjigu da su sati prolazili, a vama se činilo kao da se radi o minutima? Možda ste čak osećali kao da vam je život zastao kada ste zakoračili u svet stranica.

To „očaravanje“ jedna je od mnogih radosti čitanja. Međutim, postoji jedno mesto s kojeg možda ne biste želeli da krenete na ovo mentalno putovanje, u zemlje bliske i daleke, stvarne i izmišljene; a to je vaš krevet.

Zašto čitanje u krevetu može otežati spavanje?

Smatra se da ćete ograničavanjem broja aktivnosti koje radite u krevetu olakšati sebi dremanje, kad za to dođe vreme. Radi se o treniranju tela i uma da povežu krevet sa snom.

– Ne želite provoditi puno vremena budni u krevetu jer će to dovesti do negativnog uslovljavanja. Vaš mozak neće znati da li trebate tamo da budete budni ili tamo da spavate – objašnjava dr med. Danijel Rifkin.

Stručnjak za cirkadijalni ritam dr Dejvid Kenavej slaže se da većinu zanimljivih aktivnosti treba držati izvan samog kreveta, uključujući čitanje.

To ne znači da čitanje ne može biti odličan način da se opustite i pripremite za spavanje. Knjige, posebno one fizičke, koje nisu previše mentalno stimulirajuće ili uznemirujuće, mogu nam pomoći i odvojiti nas od dnevnih stresora koji nas mogu držati budnima noću.

Foto: Shutterstock

Ali idealno bi bilo, kaže Rifkin, da ih čitate izvan svoje spavaće sobe.

– Pokušajte pronaći drugo udobno mesto za čitanje. Kada se osećate umorno i oči vam postanu teške, tada odite u svoju spavaću sobu kako bi vaš mozak podsvesno povezao to mesto sa snom – savetuje.

Na ovaj način nekako dopuštate da se ta pospanost dogodi izvan spavaće sobe tako da kada odete u krevet i prislonite glavu na jastuk brže zaspite.

Kako biste vreme čitanja učinili još više opuštajućim, uključite „meko“ toplo osvetljenje. Dok jarka svetla koja imaju plavu boju u sebi, imaju tendenciju da šalju energizujući signal telu; prigušena, toplija svetla su bolja za smirivanje.

Iz tog razloga i neki stručnjaci preporučuju da se u svakoj prostoriji odredi jedno svetlo za dnevnu upotrebu i jedno za noćno.

Slobodno zapalite sveću ili pokrenite difuzor, nabacite udobno ćebence ili stavite neku opuštajuću melodiju, bilo koju nestimulišuću aktivnost koja će vam pomoći da ovo najvažnije prelazno razdoblje između budnosti i spavanja učinite prijatnijim.

Izdvojite sebi ovo vreme za odmor svake noći i ono će dobro doći i vašem snu, a na kraju i vašem mentalnom zdravlju i nivou stresa. Stručnjaci za spavanje slažu se da bi svoje krevete trebalo da rezervišemo za spavanje i ništa drugo.

Ako često čitate u krevetu i nemate problema sa spavanjem, samo napred. Ali ako vas knjige drže budnima noću, mogli biste čitanje izbaciti iz spavaće sobe, i potražiti novi ugodan prostor za vašu relaksirajuću noćnu rutinu, prenosi MBG.

Zatvoreno za komentare.