Koliko ste puta pozajmili tuđi brijač ili nečije makaze za nokte? Iako nas odmalena uče da je važno deliti, neke stvari ipak ne spadaju u tu kategoriju.
Foto: Pixabay
Dermatološkinja dr Vitni Bouv i profesor mikrobiologije i patologije dr Filip Tijerno otkrili su koje stvari nipošto ne smete deliti sa drugima.
Nakon svake upotrebe na sapunu ostaju bakterije s vaše kože. Čak i ako je antibakterijski, sapun nije učinkovit kada je u pitanju ubijanje mikroorganizama.
Sapun nikada nemojte držati u vlažnoj posudici jer je to raj za razvoj bakterija, gljivica i virusa.
Vlažni peškiri su pravi rasadnik bolesti pa ih uvek održavajte suvim.
"Ako vaš peškir ima neugodan miris, potrebno mu je jedno pošteno pranje na 95 stepeni", kaže Bouv.
Sunđeri za tuširanje idealno su mesto za život raznim bakterijama i gljivicama.
"One mogu uzrokovati infekcije poput akni, gljivica na noktima, čak i lišajeva", kaže Bouv.
Foto: Shutterstock
"Brijanjem skidate mrtve ćelije kože zajedno s bakterijama, a što ih više ljudi koristi, to je rizik od infekcije veći", upozorava Tijerno.
Brijanje sa sobom donosi i posekotine pa će bakterije vrlo lako ući u vaš krvotok.
Nokti, pogotovo oni na nožnim prstima, skrivaju razna gljivična i bakterijska oboljenja pa njihovo deljenje nije pametna ideja.
Ako je koristite samo za čupanje neželjenih dlačica, ne činite veliku grešku, no ako pincetom kopate po koži u potrazi za uraslom dlakom, tada ste na dobrom putu da u krvotok unesete mnoštvo neželjenih bakterija.
Na dezodoransu u sticku se nalazi mnoštvo bakterija koje mogu biti potencijalni uzročnici infekcija. Ako ste baš prisiljeni koristiti tuđi dezodorans, prvo ga dezinficirajte vatom natopljenom u alkohol.
Foto: Pixabay
"Čak i ako je isperete nakon upotrebe, na njoj će ostati bakterije koje će se tokom noći razmnožiti.
Vaše bakterije neće vas učiniti bolesnim, no tuđe vam mogu preneti nove i to od onih koje uzrokuju prehladu, do streptokoka", upozorava Tijerno.
"Korištenjem tuđeg balzama za usne vrlo se lako može preneti virus herpes simplex", upozorava Bouv.
"Studije su pokazale da slušalice u sebi generišu mnoštvo bakterija iz ušiju, koje se povećavaju ako se tokom njihovog korišćenja znojite, npr. prilikom vežbanja, jer vlaga pospešuje razvoj bakterija", kaže Bouv.