Solarijum je počeo da se koristi pre nekoliko desetina godina. Pre nekoliko stotina godina lepom se smatrala bleda i svetla put, koja je bila znak bogatstva i zdravlja. U antičko doba Grkinje su se klonile sunca te su primenom različitih biljaka i postupaka dodatno posvetljivale kožu. Međutim, trendovi i poimanje lepote stalno se menjaju pa se danas u većini zapadnih zemalja lepom smatra preplanula put.
Foto: Shutterstock
Takav izgled, po mišljenju zapadnjaka, ukazuje na zdravlje i na ispunjen i zanimljiv život, a samim tim i na bogatstvo. Stoga se mnogi izlažu veštačkim zračenjima u solarijumima samo kako bi postigli preplanuli izgled. Međutim, brojna istraživanja su pokazala da su solarijumi izuzetno opasni za zdravlje.
Oni povećavaju rizik za obolevanje od raka kože, a ozbiljnost situacije potvrđuje i termin tanoreksija (engl. tanorexia) koji označava zavisnost od solarijuma, sunčanja i preplanulog tena.
"Prženje" u solarijumu donosi ozbiljne opasnosti
Solarijumi, uređaji za sunčanje koji su se prvi put pojavili pre više desetina godina, emituju ultraljubičaste (UV) zrake. I UVA i UVB zraci su štetni jer deluju na sve slojeve kože - na površinske i na dubinske.
Solarijume najčešće koriste mlađe žene i tinejdžerke, od kojih je nekima preplanuli ten postao opsesija. Ali, svakodnevni odlazak u solarijum ozbiljno ugrožava zdravlje.
Budući da solarijumi omogućuju preplanuli izgled, trebalo bi da se zapitamo šta preplanulost znači za našu kožu.
Bez obzira na to je li rezultat izlaganja prirodnom suncu ili veštačkim zracima, preplanulost je znak oštećenja kože. Kako uopšte oštećenu kožu, koja usto ubrzano stari, možemo smatrati lepom?!
Foto: Shutterstock
Vodeće zdravstvene organizacije, poput fondacije The Skin Cancer Foundation, Svetske zdravstvene organizacije i Fondacije za istraživanje melanoma, već duži niz godina upozoravaju na opasnosti solarijuma i njihovu dokazanu povezanost s rakom kože.
Sprovedena su brojna istraživanja među obolelima, koja su potvrdila njihovu štetnost. Utvrđeno je da korišćenje solarijuma pre tridesete godine povećava rizik od melanoma za čak 75%!
Iako je industrija solarijuma izuzetno jaka i godišnje zarađuje oko 5 milijardi dolara, brojne su američke države poput Kalifornije, Teksasa i Njujorka maloletnim osobama zakonski zabranile korišćenje solarijuma. Svoje zakone dodatno su zaoštrile i druge zemlje, poput Francuske i Brazila.
Svest o štetnosti solarijuma je porasla, iako ne dovoljno jer se oni i dalje koriste.
Opasnosti solarijuma
Foto: Shutterstock
Upotreba solarijuma i preterano sunčanje mogu uzrokovati brojne bolesti i oštećenja.
Učestala upotreba solarijuma dovodi do:
- raka kože
- očnih bolesti
- ubrzanog starenja
- oslabljenog imuniteta
Rak kože
Kada je koža izložena ultraljubičastim zracima, telo aktivira odbrambene mehanizme koji je štite. Međutim, ne popravljaju svi enzimi oštećenja na koži - neki od njih povećavaju rizik od raka kože.
Prema istraživanjima organizacije The Skin Cancer Foundation, samo jedna ozbiljna opekotina tokom detinjstva, ili više njih tokom života, udvostručuju rizik za obolevanje od raka kože.
Očne bolesti
Foto: Shutterstock
Ultraljubičasti zraci ne deluju samo na kožu nego i na oči. One mogu uzrokovati tumor na oku, fotokeratitis, fotokonjunktivitis, upalu rožnjače i konjunktivitis. Takođe, zbog izloženosti ultraljubičastim zracima mogu se razviti siva mrena i druga opasna oštećenja oka.
Ubrzano starenje
Sunčanje i opekotine uzrokuju prerano starenje kože. Ultraljubičasti zraci deluju na sve slojeve kože i uzrokuju bore, pigmentacije i oštećenja na koži.
Oslabljen imunitet
Solarijum loše deluje na celi organizam. Izlaganjem kože njegovim zracima imunitet slabi, te organizam postaje podložniji različitim bolestima.
Ostali zdravstveni problemi
Foto: Shutterstock
Ako i dalje posećujete solarijume posebno bi trebalo da pazite na kvalitet, standard i higijenu vašeg salona lepote. U solarijumima u kojima se ne primenjuju najviši standardi higijene možete dobiti različite polne bolesti, infekcije kože i upale.
Naučna istraživanja potvrđuju štetnost solarijuma
Kako bi se ostvarila što veća zarada, proširila su se dva mita o solarijumima:
1. Solarijumi su manje štetni od sunca.
2. Primenom solarijuma opskrbljujemo organizam vitaminom D.
Međutim, naučna istraživanja dokazala su upravo suprotno. Ako upoređujemo učinke izlaganja suncu s primenom solarijuma, solarijumi su zaista štetniji.
Ultraljubičasti zraci u solarijumu imaju jači intenzitet zračenja i opasniji su u poređenju sa suncem. Ali, važno je naglasiti da je preterano izlaganje UV zracima štetno u bilo kojem obliku, te kožu trebamo štititi od njihovih negativnih učinaka.
Ipak, ne smemo zaboraviti činjenicu da umereni boravak na prirodnom suncu osigurava našem telu preko potrebne doze vitamina D.
Foto: Shutterstock
Naučna su istraživanja pokazala da korišćenje solarijuma oštećuje DNK u ćelijama kože. Oko 90% svih slučajeva melanoma izazvano je ultraljubičastim zračenjem. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je solarijume kancerogenima i njihovu štetnost uporedila je s izlaganjem plutonijumu i određenim vrstama radijuma.
Istinita svedočanstva i šokantni podaci osvestili su neke od ljubitelja solarijuma, ali dokle god postoje solarijumi, konačni cilj nije postignut.
Ako i dalje redovno posećujete solarijum trebalo bi da se zapitate jesu li vam trenutni trendovi važniji od vlastitog zdravlja i koju ste cenu spremni platiti samo da biste izgledali preplanulo ili, kad je reč o efektima solarijuma, "sprženo".