Laser kao rešenje za korekciju dioptrije

Laser kao rešenje za korekciju dioptrije

Ukoliko vam smetaju naočare i ne možete da tolerišete kontaktna sočiva zbog stalnih iritacija oka, kao i zbog profesionalnih zahteva i ličnih razloga, refraktivna hirurgija je optimalno rešenje za oslobađanje zavisnosti od naočari ili sočiva.

Foto: Sveti Vid

Ukoliko Vaše dete ima problem slabovidosti zbog nemogućnosti da dioptriju iskoriguje naočarima, laser je jedini izbor. Ovakva deca su nepravedno upućivana u škole za slabovide, uz uskraćivanje šanse za vid, odnosno gubitak dragocenog vremena ranog detinjstva kada je laser mogao da pomogne u razvoju vidne oštrine.

Mnoge generacije mališana su na ovaj način ’’svesno’’ ostavljane slabovidim.  

Refraktivna hirurgija podrazumeva laserske i hirurške postupke korekcije dioptrije. 

Kao subspecijalistička grana oftalmologije, postoji već pola veka, ali su laserske procedure, kao i hirurški postupci i izbor najoptimalnijih intraokularnih sočiva danas usavršeni i sa većim mogućnostima izbora najoptimalnijeg rešenja.

Moguće je pronaći individualno rešenje i proceduru prilagoditi svakom pacijentu ponaosob (custom approach).

Nekada su pacijenti birani prema postojećim procedurama, dok je veliki broj ostajao bez ponuđenog rešenja. Danas su mogućnosti savremene oftalmologije ogromne.

Zahvaljujući ovakvim mogućnostima, san miliona postaje stvarnost.

Refraktivna hirurgija je postala stvarnost i za naše ljude u zemlji, zahvaljujući Specijalnoj bolnici Sveti Vid koja je od samog osnivanja uvela refraktivnu hirurgiju i formirala prvi (jugoslovenski) centar za refraktivnu hirurgiju u zemlji i regionu pre skoro četvrtinu veka.

Laserske procedure ovde rade renomirani evropski hirurzi, sa najvećim zaslugama za razvoj laserske tehnologije i refraktivne hirurgije. Izvanredni rezultati koje su pokazali, poslužili su kao smernice za dalji razvoj refraktivne hirurgije u svetu i doneli brojna priznanja i nagrade u svetu.

Foto: Sveti Vid

Ko su pacijenti za lasersku korekciju dioptrije?

Laserom se koriguje dioptrija za daljinu: kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam. 

Kod odraslih se laser primenjuje kao mogućnost oslobadjanja zavisnosti od naočari i kontaktnog sočiva – elektivno. Ovde je razvoj vida već završen. 

Laser će korigovati dioptriju, ali neće '’konstruisati'’ vid. 

Laser koriguje postojeću dioptriju, kao što to čine naočare ili kontaktno sočivo. Laserom se ne može izbeći eventualna promena dioptrije, koja bi se desila i sa naočarima i sa sočivom. Zato laser treba shvatiti kao treći način korekcije, dakle: naočare ili kontaktno sočivo ili laser!   

Kod dece se laser primenjuje u situacijama preteće slabovidosti, koja je očekivana usled neadekvatne ili nemoguće korekcije naočarima ili kontaktnim sočivom u fazama intenzivnog razvoja vida. Ukoliko postoji smetnja za normalan razvoj vida (ovde je to neadekvatno korigovana dioptrija), laser je jedino rešenje. 

Zato je ovo prava medicinska indikacija za lasersku korekciju. Najčešće situacije su: anizometropija (razlika u dioptriji na oba oka, ili postojanje dioptrije samo na jednom oku), visoka neadekvatno korigovana dioptrija, akomodativni strabizam i deca sa posebnim potrebama gde je radi boljeg rehabilitacionog učinka neophodan bolji i potpuniji vizualni kontakt sa terapeutom ili porodicom, kao i ostvarivanje bolje socijalizacije.

Ogromno iskustvo Specijalne bolnice Sveti Vid u radu sa decom pokazalo je da su kod dece sa ‘’problematičnim i agresivnim ponašanjem’’ postignuti odlični rezultati nakon popravljanja vidne funkcije.

Ostvarivanje vidnog kontakta smanjilo je strahove kod ove dece, dovelo do boljeg uspostavljanja kontakta sa okolinom i smanjenja agresivnosti, kao i bolje ‘’otvaranje’’ dece koja su bila "povučena i nekomunikativna’’.

Da li postoje ograničenja za lasersku korekciju?

Dioptrijski opseg koji se koriguje je dosta širok i zavisi od kvaliteta i debljine rožnjače, kao i uzrasta pacijenta.  

Rožnjača mora biti zdrava. Ovi parametri mogu postaviti granicu do koje možemo bezbedno ići u “skidanje dioptrije”.

Takođe, dioptrijski opseg je kod dece potpuno drugačiji nego kod odraslih mladih ljudi, zato se ovim procedurama ne mogu i ne smeju baviti početnici, bez iskustva u primeni lasera i pravoj proceni o indikacijama.

Jedna ista dioptrija, kod malog deteta u fazi intenzivnog razvoja vida (najčešće od druge do pete godine zivota), i kod odrasle osobe , ima sasvim različit pristup. 

Na primer, kod malog deteta je moguće ispraviti i +4 dioptrije, što kod odrasle mlade osobe već predstavlja limit kad je u pitanju dalekovidost.

Ovde igraju ulogu fiziološki procesi rasta i razvoja vida deteta, što je kod mladih odraslih već završeno.

Pre odluke o intervenciji potreban je detaljan, sveobuhvatan pregled, svih struktura oka.  Na taj način se otklanjaju svi rizici intervencije i postavlja prava indikacija.

Laserska procedura traje kratko, par minuta za oba oka, bezbolna je, bezbedna, bezkontaktna i bez zasecanja rožnjače. U svim slučajevima laserske korekcije se rade u anesteziji kapima, sem kod dece, gde se primenjuje  laka inhalaciona  anestezija.

Rizici procedure se isključuju dobrom pripremom i iscrpnom dijagnostikom, kao i primenom najsavremenije laserske tehnologije (smart Puls /smart Surface ). Procedure rade najistaknutija svetska imena u ovoj oblasti.

Foto: Sveti Vid

Laserske korekcije se ne rade:

- kod trudnica i u periodu laktacije

- kod aktivnih nekontrolisanih metaboličkih oboljenja (odmakli diabetes, hipertireoza,).

Kod početnih stadijuma diabeta, laser se može planirati.

- sistemskih bolesti vezivnog tkiva,

- izuzetno tanke rožnjače u odnosu na visinu dioptrije

- odmaklog keratokonusa. U ranom stadijumu keratokonusa sa manjom refraktivnom greškom se može primeniti kombinacija cross linka i t -PRK, čime se ujedno postiže i korigovanje dioptrije i ‘’učvrsnuće’’ rožnjače (CXL-t-PRK).

Da li se dioptrija vremenom vraća?

Laser samo koriguje postojeću dioptriju, a ne zaustavlja porast dioptrije, ukoliko postoji. Nestabilna dioptrija nije prepreka za lasersku proceduru, nakon koje će se dobiti bolji vid i komfor, a eventualna promena se može, ako je potrebno, kasnije dokorigovati laserom (enhancement).

Savetujemo da se sačeka makar godinu dana, da se dioptrija koja je eventualno zaostala “ustali” i potom doda laserska procedura, ukoliko ima potrebe

Kod dece se laser primenjuje u momentu ključnom za razvoj vida deteta, onda kada se puna korekcija ne može postići naočarima (najintenzivnije do 5. godine, a nešto slabije do 8. godine života). 

Ovde se svakako očekuje fiziološka promena dioptrije zbog rasta deteta, ali se laserska procedura mora primeniti u ključnom momentu za razvoj vida. Kod dece nije cilj svesti dioptriju "na nulu", već stvoriti optimalne uslove za razvoj vida (medicinska indikacija). 

Odlaganje procedure za period posle 18-te godine u ovim  tzv. ambliogenim manama (situacije za koje se zna da će ostaviti slabovidost kao trajnu posledicu), predstavlja svesnu produkciju slabovide populacije.

Od modaliteta lasera najsigurnije su tzv. superficijalne metode, dakle t-PRK (transepitelijalna PRK) i LASEK.

Ove metode imaju odličnu subjektivnu podnošljivost, a nisu invazivne metode kao LASIK.

Zatvoreno za komentare.