Prva nagrada iz Evrope Specijalnoj bolnici "Sveti Vid" za lečenje dečije slabovidosti

Prva nagrada iz Evrope Specijalnoj bolnici „Sveti Vid“ za lečenje dečije slabovidosti

Kako mora biti divno probuditi se, otvoriti oči i pogledati svet bistrim zdravim pogledom - rekao bi neko ko se u jutarnjim satima budi i potom opipava po sobi tražeći naočare ili pak sočiva, neko ko se budi s mutnim pogledom i možda bez nade da se taj pogled razbistri.

Koliko su samo takvog kvalitetnog života s bistrim pogledom izgubili roditelji i deca kojima su godinama tvrdili da je za rešavanje njihovog problema, problema vida kod njihove dece, potrebno čekati.

"To tako treba", rekli bi im, a oni bi čekali i ne znajući da će ih to čekanje skupo koštati... da će najverovatnije njihova deca ostati u delu slabovide ili, još gore, slepe populacije. I dok je prava svetska oftalmološka scena grabila velikim koracima napred, nudila nova rešenja i metode, nezaustavljivo se razvijala, ona u ovom drugom, nama bliskom delu Evrope, pravila je korake unazad.

Srećom, u tom se raskoraku pojavila Specijalna bolnica "Sveti Vid" - ustanova koja je odlučila da se usprotivi konzervativnim stavovima i angažuje ekspertni tim ljudi koji su svojim znanjem aktivno doprineli razvoju svetske oftalmologije.

Stručnjaci oftalmolozi na svetskom nivou prepoznali su sjajne rezultate Specijalne bolnice "Sveti Vid", postignute laserskom korekcijom dioptrije kod predškolske dece sa slabovidošću, što nije moglo biti korigovano naočarima i kontaktnim sočivima, te joj dodelili Prvu nagradu.

Foto: Promo

Specijalna bolnica "Sveti Vid" nametnula se kao autoritet i lider, koji je u oftalmologiji širom sveta dala svoj doprinos u lečenju očnih bolesti, kod odraslih, a posebno u dečijem uzrastu, kod mališana...

Centar refraktivne hirurgije

Svet je prepoznao "Sveti Vid" kao prvi i vodeći centar refraktivne hirurgije ne samo u regiji, već i u evropskim i svetskim okvirima.

Na 22. oftalmološkom kongresu Evropskog udruženja za kataraktu i refraktivnu hirurgiju, ESCRS, "Sveti Vid" je dobio Prvu nagradu. Na taj način odano je priznanje bolnici za sjajne rezultate postignute laserskom korekcijom dioptrije kod predškolske dece sa slabovidošću, koja nije mogla biti korigovana naočarima ili kontaktnim sočivima.

Ova nagrada nije nimalo slučajna, jer upravo su u beogradskom "Svetom Vidu" prvi započeli s laserskim korekcijama dioptrije. Tokom dve decenije rada postigli su fantastične rezultate, nabavljena je najsavremenija laserska tehnologija, laseri izuzetne preciznosti i brzine laserskog snopa, a sve to omogućilo je da se intervencije rade s takvim komforom da pacijent nakon njih može samo veselo uzviknuti “Vau, ja vidim“!

Razvoj vida najintezivniji do pete godine

Vid se kod dece intenzivno razvija od trećeg meseca do pete godine života, nakon čega se razvija umerenijim tempom, do osme godine. Reč je o "plastičnom periodu binokularnog vida", kad bi dete trebalo da ima stopostotnu vidnu funkciju i kad se najviše može uticati na kvalitet vida.

Foto: Promo

Ako tokom toga "sazrevanja vida" postoji neka prepreka, kao zamućenje rožnjače ili u sočivu (katarakta), prodiranje svetlosti u oko će biti kompromitovano, a slika koju dete ima s takvog „prijemnika“, u ključnom vremenu intenzivnog razvoja vida - biće mutna. Isto je s postojanjem refraktivne mane, kao što su kratkovidost, značajna dalekovidost i astigmatizam, odnosno nekorigovane dioptrije.

Najbolji se rezultati postižu brzim reagovanjem roditelja i dečijeg oftalmologa. Jer borba za zdrav vid deteta počinje s njegovim dolaskom na svet, a ne polaskom u školu.

Anomalije kao zamućenja na rožnjači, pojava „bele zenice“ , skretanje oka, približavanje igračaka, „žmirkanje“ i slične alarmantne znakove najpre primete roditelji i oni su najpozvaniji da reaguju. Većina se problema uspešno leči u ranom detinjstvu, tada se najviše može uticati i pomoći detetu, upozorava prof. dr. Autrata, bez obzira da li je u pitanju postojanje katarakte, dioptrije, glaukoma...

Foto: Promo

Savremeni dečiji oftalmolozi zakasnelim smatraju tradicionalni prvi oftalmološki pregled sa sedam-osam godina starosti deteta, jer se u tom uzrastu propušta trenutak pravovremene dijagnoze i lečenja, a detetu ostaje trajna slabovidost.

Excimer Laser - novo doba u oftalmologiji

Refraktivna dečija hirurgija, pogotovo laserske korekcije dioptrije, u svetu se primenjuje već dvadeset godina. U predškolskom uzrastu, intervencije se rade u slučajevima kad se konvencionalnom korekcijom naočarima ili kontaktnim sočivima ne postiže zadovoljavajuća oštrina vida. Primarni cilj laserske korekcije dioptrije kod dece nije „skidanje“ naočara ili sočiva, već lečenje – slabovidosti.

Foto: Promo

Čekanje na lasersku korekciju do osamnaeste godine ima smisla ako je vidna oštrina očuvana, a laserom se otklanja „zavisnost“ od naočara ili kontaktnih sočiva. Ali, ako je razvoj vida u ranoj mladosti ometen zbog nemogućnosti nošenja naočara ili sočiva – čekanje na lasersku proceduru do osamnaeste godine je besmisleno, jer tada više neće biti šanse za ispravljanjem vidne funkcije.

Ako je, dakle, kod deteta pretnja nastanka slabovidosti visokorizična, nekorigovana dioptrija ili velika razlika u dioptriji na oba oka, gde se ne može postići oštra slika nošenjem naočara ili kontaktnih sočiva ili pak dete ne sarađuje po pitanju nošenja pomagala ili je reč o deci sa smetnjama u razvoju, pa je otežana komunikacija – tada je pravovremena laserska korekcija prava i jedina mogućnost rešavanja tog problema.

To je ujedno najvažnija medicinska indikacija za lasersku korekciju dioptrije u dečijem uzrastu, koja nesumnjivo trajno rešava ili ublažava problem, a deci i njihovim roditeljima život čini boljim i kvalitetnijim. Visina dioptrije koja se koriguje zavisi od kvaliteta i debljine rožnjače, kao i godina.

Preciznim merenjima se definiše model koji se laserom koriguje. Topografija i tomografija rožnjače danas su neprikosnoveni u određivanju kvaliteta rožnjače i za kreiranje perfektnog rezultata.

"Roditelji ne moraju imati strah od laserske intervencije na očima njihovog deteta", kaže prof. dr. Autrata, "jer u Specijalnoj bolnici "Sveti Vid", koristimo se najsofisticiranijom opremom - EXCIMER LASEROM, u hirurškom okruženju, a vrhunski tim ove bolnice, uključujući i anesteziologa, edukovan je i garantuje maksimalnu sigurnost i praćenje kvalitete rožnjače deteta tokom laserskog zahvata.“

Dobrim vidom do kvalitetnog života mališana

Laserska korekcija dioptrije mališane oslobađa vizualne i socijalne izolacije i daje im nov kvalitet života. U slučajevima strabizma, razrokosti uzrokovane najčešće nekorigiranom visokom dioptrijom, laserska korekcija istovremeno rešava probleme dioptrije i strabizma. Excimer laser primenjuje se i u terapeutske svrhe kod površinskih oštećenja i neregularnosti rožnjače, površinskih zamućenja, ožiljaka, distrofija...

Foto: Promo

To je veliki korak u dečjim životima jer većina dece tretirane na vreme, u svom predškolskom dobu, kasnije upisuje redovne škole, a ne škole za decu s oštećenjem vida. Pre je to bila redovna pojava nakon operacije katarakte ili postojanja nekih dioptrijskih problema, koji su ostajali nerešeni zbog zakasnele reakcije, čime su se deca bez opravdanog razloga uvodila u trajnu slabovidost.

Zahvaljujući stručnjacima Specijalne bolnice "Sveti Vid", nema više opravdanja, a ni potrebe, za izbegavanjem ranih pregleda očiju kod dece.

Nagrade koje znače kvalitet

U Specijalnoj bolnici "Sveti vid" izvode se takvi hirurški postupci koji su često bili putokazom i u svetskoj oftalmologiji. Ova je bolnica davno postala adresa na koju se upućuju i pacijenti iz Evrope i sveta. Sjajni rezultati u primeni najnovije laserske tehnologije Smart surface/ Smart puls laser surgery, izazvali su veliku pozornost i naišli na odličan prijem na stručnim skupovima širom sveta.

Specijalna bolnica "Sveti Vid" višestruko je nagrađivana za sjajne rezultate postignute laserskom korekcijom dioptrije kod predškolske dece sa slabovidošću, koja nisu mogla biti korigirana naočarima ili kontaktnim sočivima. 

Još 2008. godine "Svetom Vidu" je, u Mumbaju, pripala prva nagrada za hirurgiju prednjeg segmenta oka, a nagradu su poneli prof. dr. Pavel Rozsival, jedan od najvećih evropskih hirurga i stalni član tima Specijalne bolnice "Sveti Vid", kao i ugledna doktorka, mediciski direktor Marina Dragović, za inovativnu operaciju katarakta kroz umetnu rožnjaču. Iste godine uspešni tim ove bolnice izveo je revolucionarni zahvat, koji je pacijentu nakon tridesetogodišnjeg mraka – vratio vid na oba oka.

Zatvoreno za komentare.