Šta je to slabovidost?

Šta je to slabovidost?

Kako praksa pokazuje, ljudima je nedovoljno razjašnjen pojam slabovidosti i dioptrije.

Foto: Sveti Vid

Pacijenti dolaze iz različitih ustanova, često sa već dugogodišnjim lečenjem bolesti oka i praćenjem od strane raznih oftalmoloških ustanova, a da im to nikada nije razjašnjeno. Naročito, kada su u pitanju deca. Roditelji ne razumeju šta znači nositi naočare ili raditi lasersku proceduru, i često poistovećuju jedno i drugo, što nije isto.

Kod odraslih - da, laser koriguje dioptriju, kao i naočare, i skida se zavisnost od naočari i dobija komforan vid, ali oštrina vida se razvija u detinjstvu, i ako dete nije dobro korigovano na vreme naočarima, ostaće slabovido, zauvek.

Zato treba pažnju posvetiti ovome, uz osvrt na laser kod odraslih, što nije nikakav problem, i to je svima i jasno. Više od dve decenije rada i brojna svetska priznanja to sigurno govore umesto nas.

Nastanak Svetog Vida je zapravo početak nove epohe u domaćoj oftalmologiji. Specijalna bolnica Sveti Vid uvodi savremenu oftalmologiju na ove prostore, kontinuirano.

Laserske korekcije dioptrije kod dece predškolskog uzrasta još uvek su tema o kojoj bi mnoge majke želele da čuju vise.

Šta se postiže laserskom korekcijom dioptrije kod male dece, a šta kod odraslih mladih osoba? Kada se može, a kada ne sme čekati?

U Svetom Vidu, tokom toliko godina rada je praktično već stasala nova generacija mladih ljudi, kojima je vraćen vid, i omogućeno normalno školovanje i studiranje.

Veliki broj pacijenata se javlja radi laserske korekcije u uzrastu posle 18-te godine, bez obzira što sve vreme odrastanja nemaju dobru korekciju, naočarima ili sočivom. Njima je često, pogrešno objašnjeno, da moraju čekati na lasersku korekciju do navršene 18-te godine života, ali im nije objašnjeno da će kasna korekcija i čekanje do 18 godina, ostaviti slabovidost kao trajnu posledicu.

Foto: Sveti Vid

Laser je samo sredstvo u korekciji dioptrije, a funkcija vida se neguje u ranom detinjstvu. Dakle, laser primenjen u predškolskom uzrastu će omogućiti detetu da ima jasnu, oštru sliku, jer će sa takvom slikom rasti, a laser primenjen nakon 18 godina će samo skinuti dioptriju, a slika će i dalje biti nejasna, odnosno onakva kakva je sa dotadašnjom korekcijom.

Samo pacijenti sa dobro korigovanom dioptrijom, mogu čekati do 18-te godine, ili kasnije - kada žele laser. U svim ostalim slučajevima, laserska korekcija je terapeutska.

Laserska korekcija jeste korekcija dioptrije, ali ne konstruiše vid koji moramo “izgraditi kod deteta od ranog detinjstva”. 

Zatvoreno za komentare.