Ultrazvuk - Najbolji način da otkrijete sve promene i oboljenja u vašem organizmu

Ultrazvuk – Najbolji način da otkrijete sve promene i oboljenja u vašem organizmu

Danas su tehnologija i medicina toliko napredovale da nam omogućavaju da na monitoru možemo videti naše unutrašnje organe, mišiće, zglobove, da pratimo njihovo stanje i ono što nam je svima najmilije da možemo videti bebu i pre porođaja. Nekada naše bake i deke nisu imali tu privilegiju.

Foto: Shutterstock

U ovom tekstu potrudićemo se da vam objasnimo šta je ultrazvuk, čemu sve služi u medicini, koji tipovi ultrazvuka postoje i koji pregledi se sve mogu obaviti ovom tehnikom.

Šta je ultrazvuk i čemu služi?

Ultrazvuk se u medicini još naziva i dijagnostička sonografija ili ultrasonografija, predstavlja zvučne talase čija je frekvencija iznad gornje granice čujnosti čoveka koja je veća od 20.000Hz.

Pomoću zvučnih talasa može se izvršiti dijagnostičko snimanja pomoću kog stvaramo slike unutrašnjih organa, tkiva, mišića, zglobova i krvnih sudova.

Ultrazvučne slike (sonogrami) prave se slanjem talasa u tkivo pomoću specijalnih sondi, impulsi se odbijaju od tkiva i tako stvaraju refleksije koje se prikazuju kao slika.

Ultrazvučni pregledi mogu se vršiti kod pacijenta sa tegobama ali i kod pacijenata koji nemaju simptome. Ovo je jednostavna, ne toliko skupa, bezbedna, bezbolna i dosta precizna metoda kojom može dijagnostikovati većinu bolesti čak i u stadijumu kad ne daju simtome i poremećaje laboratorijskih nalaza.

Tipovi ultrazvučnih pregleda: 2D, 3D, 4D i kolor dopler

Vremenom se tehnologija usavršavala i danas imamo 4D ultrazvuk pomoću kog možemo videti prikaz pokreta ploda/bebe tokom trudnoće. Ultrazvučni pregledi u mogu da se vrše kod asimtomatskog ali i kod pacijenta sa tegobama.

Ovo je jednostavna, ne baš skupa, bezbedna, bezbolna i dosta precizna metoda kojom se može dijagnostikovati većina bolesti čak i u stadijumu kad ne daju simtome i poremećaje laboratorijskih nalaza.

Prilikom 4D prikaza moguće je videti svaki pokret bebe u materici u realnom vremenu, pa tako možemo videti kako beba zeva, češka se ili sisa palac.

Za razliku od prvobitnih 2D prikaza ultrazvučnih analiza, 3D prikaz nam je doneo dosta poboljšanu sliku i prikaz male karlice i ploda/bebe vrlo detaljno, ali i omogućio da se vrlo rano može uočiti svaka promena u organizmu.

Opcija kolor dopler na ultrazvučnom aparatu nam omogućava da pratimo protok krvi kroz krvne sudove i uočimo probleme u vidu suženja, proširenja i plakova na krvnim sudovima, koji mogu da dovedu do vrlo teških stanja.

Ultrazvuk abdomena

Pomoću ultrazvuka možemo vršiti preglede gotovo čitavog tela. Jako često se koristi za pregled abdomena (ili stomak, predstavlja anatomski prostor koji je ograničen donjom ivicom rebara i dijafragmom sa gornje i karličnim kostima sa donje strane).

Preporuka je da se ultrazvuk abdomena radi bar jednom godišnje preventivno, iako nemate simptome.

Simptomi kada treba odmah raditi ultrazvuk abdomena su: gubitak apetita, nepodnošenje neke hrane, gubitak u težini, loš osećaj u ustima ili neprijatan zadah, suva usta, obložen jezik, podrigivanje, gorušica, osećaj punoće u stomaku, oticanje stomaka, nadimanje, krčanje creva, prolivi ili opstipacija, pritisak u stomaku ili iza grudne kosti, otvrdnuća u stomaku, srčane smetnje i preskoci, probadanje u stomaku, pov.temperatura, preznojavanje, povrćanje, bledilo, iscrpljenost, slabost, bezražno povećanje tel.težine…

Unutar abdomena organi koji se detaljno pregledaju su: jetra, žučna kesa, žučni kanali, slezina, pankreas, trbušna šupljina, limfne žlezde, krvni sudovi abdomena, mokraćna bešika i mokraćni kanali, prostata, bubrezi i nadbubrežna žlezda.

Pre ultrazvučnog pregleda abdomena potrebna je manja priprema. Pacijent ne treba da jede nekoliko sati pre pregleda, poslednji obrok treba da bude lagan, a u prethodnim danima treba izbegavati hranu koja nadima.

Pred sam pregled treba popiti nekoliko časa vode kako bi bešika bila puna i mogla da se adekvatno pregleda. Ukoliko se radi o nekom hitnom stanju, ultrazvučni pregled se obavlja bez pripreme.

Ekspertski ultrazvuk

Trudnoća postaje ultrazvučno vidljiva u periodu između 3-5 nedelje a prvo što oživi je minijaturno srce ploda čiji otkucaj se vidi i čuje kolor doplerom. Posle toga teče postepeni razvoj i rast ploda što se ultrazvučno može bezbedno po plod i trudnicu da se prati sve do porođaja.

Prvi test koji se radi između 12-14 nedelje je dubl test, a nakon njega radi se ekpertski ultrazvučni pregled koji se obavlja između 20. i 24. nedelje trudnoće. U tom periodu su organi ploda dovoljno razvijeni da mogu da se vrlo detaljno pregledaju, dok veličina ploda nije tako velika da bi ometala dijagnostiku.

Na ekspertskom ultrzvuku se utvrđuje rast i težina ploda, pozicija ploda u materici i prave se predikcije vezane za način porođaja ukoliko je to moguće.

Ostale vrste ultrazvučnih pregleda

Pored gore navedenih, postoji još mnogo ultrazvučnih pregleda, ukratko ćemo pojasniti još neke.

Ultrazvuk vrata (štitaste i paraštitaste žlezde)

U štitastoj žlezdi vidljive su sve promene od uvećanja i fokalnih promena tipa čvorova, tumora i cista do upalnih lezija i poremećaja prokrvljenosti.

Paraštitaste žlezde su nevidljivo tkivo ako su normalne. Tek ako dođe do promena u njima one postaju vidljive. Promene u obe žlezde najčešće prate poremećaji njihove funkcije. Često se stvara zabluda da nije potrebno raditi ultrazvuk ovih žlezda ako su hormoni normalni.

Ultrazvuk mekih tkiva

Mogu da se pregledaju sve strukture kožne, potkožnog tkiva mišića,tetiva i zglobova, pokosnice, burze itd kao i sve promene na njima uključujući i krvne sudove.

Ultrazvuk srca

Ehokardiografija je neinvanzivna dijagnostička metoda za pregled srca i velikih srčanih krvnih sudova koja se obavlja putem ultrazvučnog aparata. Ultrazvuk srca daje odličan prikaz oštećenja srčanog tkiva, pokretljivosti srčanog mišića i različitih zapaljenskih bolesti srca i krvnih sudova.

Mogu se otkriti različiti funkcionalni i patološko-anatomski poremećaji srca i krvnih sudova srca, koji drugim dijagnostičkim metodama mogu promaći.

Ultrazvuk dojki

Ultrazvukom se obuhvataju sva meka tkiva dojki. grudnog koša i okoline kao i limfna područja pazuha, pazušnog nastavka, delova ispod i iznad ključne kosti, vrata i drugo. Kolor doplerom se može videti cirkulacija dojki i promena u njima, izgled limfnih žlezda i sl.

Upotrebom 4 i 3D moda može se sagledati izgled i karateristike neke promene u dojci.

U Poliklinici Dr. Rončević možete obavite sve ove ultrazvučne preglede po najpovoljnijim cenama.

Zatvoreno za komentare.