Kako različite vrste kafe utiču na vaše telo?

Kako različite vrste kafe utiču na vaše telo?

Mislite da svi tipovi kafe ostavljaju jednak trag na ljudskom telu? E, pa, varate se. 

Foto: Shutterstock

Neverovatna naučna istraživanja pokazala su kako se učinci kafe ipak razlikuju zavisno o vrsti i načinu pripreme. 

Instant kafa

Instant kafa tradicionalno se smatra najmanje kvalitetnom kafom, ali razvoj tehnologije definitivno umanjuje jaz između kvaliteta instant i obične kafe. S obzirom na to da je ''slabija'', manje utiče na brzinu otkucaja srca.

Foto: Shutterstock

Mnogi veruju da je upravo zbog toga odlična supstitucija za klasičnu kafu kad je reč o lakšim srčanim bolesnicima. Uz veću dozu vode ili mleka, mogla bi biti dovoljno lagana za njih. 

Espreso

Espreso je crna i kratka kafa. Užitak u njoj traje nešto kraće i mnogima je zapravo previše gorka i previše teška, ali ima i svoje prednosti. Espreso u koji nisu dodati šećeri i mleko zapravo pomaže u mršavljenju na način da umanjuje osećaj gladi te zadovoljava dnevnu potrebu za kafom bez dodatnih kalorija. 

Foto: Shutterstock

Osim toga, ovako koncentrisana kafa jako brzo će vas razbuditi i pripremiti za novi dan. 

Kafa s mlekom i bela 

Kada je reč o mleku koje mnogi dodaju u svoju kafu, razvijaju se brojne diskusije. Godinama se mislilo da mleko poništava učinak antioksidansa iz kafe. Ipak, u skorašnjim studijama pokazalo se da mleko ni malo ne utiče na antioksidanse koji štite naše pamćenje i zdravlje jetre.

Foto: Pixabay

Što se mleka tiče - svejedno je. Ipak, izdašnije količine mleka ne preporučuju se osobama koje pokušavaju da izgube kilograme. S druge strane, mleko se preporučuje svima koji pate od viška želudačne kiseline. Mleko će neutralizovati kiselost kafe i šanse da vam neće teško pasti na želudac su veće. 

Turska kafa

Originalna turska kafa zapravo je jako slatka, ali turska kafa kakvu pripremamo kod nas često je gorka i samim time - malo zdravija od samog originala. Turska kafa dosta je jaka i intenzivno podiže nivo energije, čini nas spremnima za dan. 

Foto: Pixabay

Kofein, među ostalim, pojačava brzinu i intenzitet disanja, omogućuje dopremu veće količine kiseonika u mišiće te smanjuje osećaj umora. Ipak, treba računati na to da je osobama koje nisu naviknute na ovu vrstu kafe potrebno neko vreme da se naviknu na nju, a mogle bi se, tvrde stručnjaci, u slučaju velike konzumacije javiti i želudačne tegobe.

Beskofeinska kafa

Mnogi ljubitelji kafe zaziru od bezkofeinske verzije jer misle da nema kofeina, ali istina je da ona u sebi ipak sadrži manju dozu kofeina. Ipak, doza je znatno manja od doze u običnoj kafi. Ova vrsta kafe preporučuje se obolelima od hipertenzije (povišenog krvnog pritiska).

Foto: Shutterstock

Osim toga, i mnogim se trudnicama (pogotovo onima koji pate od pritiska ili kiseline) savetuje prelazak na ovu vrstu kafe. Mnogi veruju da je reč o ''zdravoj alternativi''. 

Ipak, stručnjaci se slažu da se ipak najviše trebamo čuvati prezaslađenih kafa s raznim dodacima poput šećera, krema ili različitih sirupa. Te kafe u pravilu sadrže toliko kalorija da su u stanju debelo premašiti celi ručak u tri redosleda.   

Zatvoreno za komentare.