Šta ne smete da radite pre vađenja krvi

Šta ne smete da radite pre vađenja krvi

Oduvek je važilo pravilo da je za sve laboratorijske pretrage poželjno pre vađenja krvi 12 sati da ne jedete, a da ujutro, na dan vađenja krvi, možete da pijete isključivo vodu. Međutim, da li je baš tako?

Foto: Pexels

Radmila Šehić, specijalista opšte medicine u Ambulanti za odrasle Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć, objašnjava da ovo pravilo važi jedino ako radite glukozu u krvi.

"Na pretrage dolazite praznog stomaka jedino ako radite glukozu u krvi, dok za transeminaze, ureu, kreatin, leukocitnu formulu, CRP, bilirubin, gvožđe, kortizol, sve ono što je uobičajeno, pa čak i HbA1c, odnosno tromesečni presek šećera u krvi, hrana nema nikakav uticaj. Sve te analize su sada dosta preciznije nego što su bile nekada i hrana neće značajno promeniti njihovu vrednost. Jedino neki lekovi mogu imati uticaj, ali vaš lekar će vam već reći ukoliko je potrebno da pre vađenja krvi odložite terapiju", ističe dr Šehić.

Masnoće u krvi

Foto: Shutterstock

Dve nedelje ranije se treba normalno hraniti. Dva dana pre izbegavajte vežbanje i alkohol. Dan pre vađenja krvi preporučuje se nemasna hrana. Dan pre nemojte piti kafu posle 19 sati.

Testiranje ne treba da se sprovodi pre nego što prođe 8 nedelja od akutnog infarkta miokarda, hirurške operacije, traume, bakterijske ili virusne infekcije.

Podnošljivost glukoze (OGTT)

Foto: Shutterstock

Pacijenti moraju biti bez hrane najmanje 8, a najviše 12 sati. Tokom testiranja pacijent je sve vreme u laboratoriji. Za to vreme ne sme da puši, jede i pije, niti da se izlaže naporu.

Trombofilija-test

Foto: Shutterstock

Većina pretraga na trombofiliju (krv iz periferne vene) ne sme da se izvodi dok je pacijent na terapiji za razređivanje krvi zbog uticaja terapije na rezultate pretraga.

Hormoni štitaste žlezde iz krvi

Foto: Shutterstock

Terapija hormonima štitnjače može da utiče na rezultat, pa je važno na dan vađenja krvi ne uzeti lek. Možete da ga uzmete neposredno nakon.

Određivanje krvi u stolici

Foto: Shutterstock

Sedam dana ranije treba izbegavati lekove (osim neophodnih koje je prepisao lekar). Test odložite kod menstruacije, dijareje, krvarenja iz hemoroida i urinarnog trakta.

Uzimanje urina (jednokratnog)

Foto: Shutterstock

Mora proći najmanje 4 sata od pražnjenja bešike. Prvi mlaz treba izmokriti, a srednji prikupi u sterilnu posudu. Ne uzima se tokom i oko menstruacije.

Sakupljanje 24-satnog urina

Foto: Shutterstock

Počinje drugim jutarnjim urinom. Tokom celog dana i noći urin se sakuplja i čuva na hladnom. Sledeći dan dodaje se i prvi jutarnji urin i donese u laboratoriju.

Izdisajni test (Helicobacter)

Foto: Shutterstock

Ujutro ne smete ništa da jedete ni pijete (ni vodu), niti da perete zube. Sprovodi se najmanje 4 nedelja nakon poslednje doze antimikrobnog leka i 2 nedelje nakon antisekretornog leka.

Zatvoreno za komentare.