Za dobro zdravlje i održavanje normalne telesne težine tokom trudnoće, kao i lakši porođaj, trudnice moraju da se kreću i budu fizički aktivne. Redovne vežbe, kako piše Medikal Njuz Tudej ("Medical News Today"), osim što poboljšavaju zdravlje trudnice i olakšavaju porođaj, dobre su i po novorođenče.
Foto: Pexels
Vežbanje naravno treba da bude prilagođeno njihovom stanju i o njemu bi valjalo da se konsultuju sa svojim lekarom.
Foto: Shutterstock
U svakom slučaju, u trudnoći mogu da se upražnjavaju samo oni oblici fizičke aktivnosti, koji su bezbedni po zdravlje odnosno gde je rizik od povreda veoma mali. Preporučljive su brzo hodanje, plivanje, vožnja sobnog bicikla, prenatalna joga i blagi aerobik, jer osim što su bezbedne po zdravlje, donose korist celom telu.
Brzo hodanje
Foto: Shutterstock
Za trudnice, koje pre ostajanja u drugom stanju, nisu redovno vežbale, brzo hodanje je dobar uvod u vežbanje. Ono omogućava dobar kardiovaskularni tretman za telo i ne opterećuje mnogo ni kolena ni skočne zglobove. Treba hodati u udobnoj odeći i po ravnim površinama.
Plivanje
Foto: Shutterstock
Plivanje i vežbanje u vodi omogućavaju dosta pokreta, koji ne prave preveliki pritisak na zglobove. Takođe, voda može da pruži privremeno olakšanje od viška telesne težine.
Vožnja sobnog bicikla
Foto: Shutterstock
Vožnja sobnog bicikla pomaže u podizanju srčanog ritma, pri čemu se dobra fizička forma postiže i održava, bez prevelikog pritiska na zglobove.
Prenatalna joga
Foto: Shutterstock
Prenatalna joga pomaže u održavanju fleksibilnosti, jača mišiće, podstiče cirkulaciju krvi i opušta. Sve ovo doprinosi održavanju dobrog krvnog pritiska tokom trudnoće. Joga pomaže i da trudnica sačuva svoj duševni mir i stabilnost.
Blagi aerobik
Foto: Shutterstock
Aerobne vežbe jačaju srce i pluća i pomažu u održavanju mišićnog tonusa. Blagi aerobik, koji se preporučuje trudnicama, isključuje skakanje i brzo trčanje.