U Srbiji su do 3. jula registrovana prva dva slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila, jedan u opštini Pančevo i jedan u Beogradu. Oboleli su jedan muškarac i jedna žena starosti 66 i 69 godina, sa pridruženim hroničnim oboljenjima, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" .
Photo: Pixabay
Prisustvo komaraca koji nose virus zapadnog Nila potvrđeno je na šest lokacija u Beogradu i isto toliko u Pančevu.
Već je poznato da je groznica Zapadnog Nila virusno oboljenje i da se prenosi ubodom zaraženog komaraca. Glavni prenosilac je "culex pipiens", vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas.
Svoj razvojni ciklus započinju u slabo protočnim kanalima, barama, saksijama sa cvećem, konzervama.
Photo: Pixabay
Čak 80 odsto osoba inficiranih virusom Zapadnog Nila nema nikakve simptome i znake bolesti. Kod manjeg procenta zaraženih osoba (20 odsto) simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, sa naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolom u grlu, leđima, mišićima, zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i
limfadenopatijom.
Međutim, kod pojedinih osoba (<0,1 dsto), dolazi do nastanka aseptičnog meningitisa ili encefalitisa, što zahteva bolničko lečenje.
Simptomi koji ukazuju da je došlo do napredovanja bolesti su glavobolja, ukočen vrat, stupor (tupost), dezorijentisanost, koma, tremori, konvulzije, slabost mišića i paraliza.
Nakon preležane infekcije često dolazi do razvoja dugotrajnih posledica, kao što su: umor, gubitak pamćenja, teškoće prilikom hodanja, mišićna slabost i depresija.
Photo: Pixabay
Da bi se zaštitili od uboda komaraca i mogućnosti zaraze ovim virusom možete da preduzmete sledeće:
- Kada boravite na otvorenom koristie repelente (sredstva koja nanosite na kožu) na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom.
- Nosite odeću dugih rukava i nogavica, svetle boje.
Photo: Shutterstock
- Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću.
- Izbegavajte da boravite na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru.
- Bilo bi dobro da na vašim prozorima, vratima i oko kreveta imate zaštitne mreže protiv komaraca.
- Ako ima komaraca u zatvorenom prostoru, pokušajte da ih se rešite.
- I klima-uređaj pomaže, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen.
- Izbegavajte područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.
- Smanjite mogućnost pojave komaraca na otvorenom, gde najčešće boravite (dvorište, terasa), tako što ćete isušiti stajaće vode.
Photo:Pixabay
Na taj način smanjuje se broj mesta na koje komarci mogu da polože svoja jaja. Najmanje jednom nedeljno treba da ispraznite vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki.
Uklonite odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu.
- U slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i subtropskom području, obavezno se pridržavajte svih navedenih mera prevencije.
Photo: Shutterstock
- Ako se pojave bilo kakvi simptoma koji se podudaraju sa neuroinazivnim oblikom bolesti, odmah se javite izabranom lekaru.