Velika količina gubitka vode u organizmu može biti fatalna. Između 50 i 60 odsto ukupne telesne težine, odlazi na vodu, a narušavanje te proporcije jeste zdravstveni problem kome bi se moralo ozbiljno pristupiti. Dehidratacija može biti propratna pojava niza oboljenja, ali može biti i samostalan problem.
Foto: Shutterstock
Među posledicama dehidratacije, lekari najpre navode one koje se odnose na kardiovaskularni sistem, jer se tu uočavaju prve promene. Smanjenje vode u cirkulaciji dovodi do smanjenog protoka krvi i daljih tegoba kao što je ubrzan rad srca i neadekvatna preraspodela krvi u organizmu.
Kako pada srednji arterijski pritisak, najosetljivije reagije CNS, jer se umanjuje dotok krvi, samim tim kiseonika i hranjivih materija. Sa druge strane su problem u bubrežnim fukcijama jer je otežano izbacivanje toksičnih produkata metabolizma, što se, reverzibilno, reflektuje na CNS. Tada može doći do halucinogenih poremećaja svesti.
Foto: Shutterstock
Uz to, na bubrezima se oštećuje epitel tubiula tako da se toksini vraćaju u ove organe, a kod digestivnog aparata koji je odmah izložen neželjenim posledicama jer ne pripada vitalnim organima, pa se organizam ne trudi da ga zaštiti, dolazi do opšteg poremećaja varenja.
Najčešći uzročnici su: grip, povraćanje, proliv, gubitak krvi, nepravilna ishrana i nenadoknađivanje tečnosti koju ste izgubili kroz znojenje i mokrenje tj. neunošenje dovoljno vode. Mnoge bolesti mogu izazvati akutnu dehidrataciju usled povećane telesne temperature i znojenja koji ih prate. Zato lekari savetuju uzimanje mnogo tečnosti kad ste bolesni, jer je tečnost potrebna da bi toksini bili izbačeni, a organizam normalno funkcionisao. Kad je dehidratacija posledica gubitka vode, ona se leči rehidratacijom, dakle, unosom vode.
Foto: Pixabay
Gubljenjem vode, organizam ostaje bez elektrolita koje moramo nadakonaditi, potrebne su soli natrijuma i kalijuma, prodaju se bez recepta u apotekama. Nebriga o tome može dovesti do tzv. intoksikacije vodom, ozbiljnog zdravstvenog problema, koji može, u ekstremnim slučajevima, imati fatalni ishod.
Kako prepoznati simprome dehidracije?
Blaga dehidracija počinje kada telo izgubi dva procenta ukupne tečnosti. Najčešći simptomi su:
- žeđ
- gubitak apetita
- suva koža
- crvenilo u licu
- tamna boja urina
- suva usta
- umor ili slabost
- drhtavica
- vrtoglavica
Jaka dehidracija nastaje kada je ukupan gubitak tečnosti pet odsto od ukupne tečnosti u organizmu. Najčešći simptomi su:
- ubrzan puls
- ubrzano disanje
- smanjeno znojenje
- smanjeno mokrenje
- povećana telesna temperatura
- ekstremni zamor
- grčevi u mišićima
- glavobolje
- mučnina
- peckanje u udovima
Ozbiljna dehidracija nastaje kad izgubimo desetinu ukupne tečnosti u organizmu, tada je potrebna hitna medicinska pomoć jer je ishod veoma često fatalan. Najčešći simptomi su:
- grčenje mišića
- povraćanje
- jako ubrzan puls
- smežurana koža
- pomućen vid
- bolno mokrenje
- konfuzija
- otežano disanje
- napadi
- bol u grudima i trbuhu
- nesvestica
Kako se ponašati u slučaju dehidracije?
Ako osoba pokazuje simptome dehidratacije, treba joj dati puno vode ali da je pije polako, i u malim gutljajima. Elektrolite takođe treba nadoknaditi. Elektroliti se nalaze i u slanoj hrani, ali unos hrane će još više dehidrirati telo jer su tečnosti potrebne za varenje. Ako nemate prašak za lečenje dehidratacije ili sportska pića koja sadrže elektrolite, polako pijte vodu, a kada se simptomi ublaže, uzmite malu slanu užinu ili lagani obrok.
Foto: Shutterstock
Prosečno dnevno gubimo između dve i tri litre vode, kroz disanje, znoj i urin. Zato je neophodno svakodnevno nadoknađivati tečnost, što je jedina prevencija dehidratacije. Trebalo bi piti vodu, ne sokove, niti vodu zaslađenu različitim aromama.
Kod blage dehidratacije mogu se promeniti raspoloženje, energetski nivo i sposobost razmišljanja, posebno kod hipersenzibilnih žena. Unošenje tečnosti potrebno je ne samo maratoncima, već i onima čiji je posao vezan za celodnevni rad za računarom.