Nema većeg luksuza od zdele svežeg voća, ali za alkalnu prehranu najvažnije je da je zrelo.
Foto: Shutterstock
Naime, zdravo se hraniti znači jesti kisele i alkalne namirnice u pravilnoj razmeri. U savremenoj prehrani međutim preovlađuje hrana koja u telu stvara kiselinu.
Ako voće nije zrelo, nije alkalno. Nažalost, voće koje se prodaje u supermarketima većinom je nezrelo i nema hranjivu vrednost.
Od nezrelog voća možemo pripremati sokove, ali u njima nema hranjivih sastojaka i zato nastojite uzimati samo ono voće koje je sasvim zrelo, kako piše u knjizi "Alkalni sokovi & smutiji" autora dr. Stefana Domeniga.
Glamurozno voće poput bresaka, nektarina, papaje i lubenica preuzima slavu u alkalnoj prehrani, ali i domaće je voće - jabuke (u kojima je 85 posto vode), kruške i šljive – odlično za sokove i na svoj način doprinosi zdravlju.
Foto: Shutterstock
Teško je nadmašiti našu domaću letnju sezonu sjajnog bobičastog voća, stoga - iskoristite ga koliko god možete.
Sok od svih vrsta bobica lako ćete pripremiti, ali tamne kupine, borovnice i crno grožđe malo su ukusniji i imaju više antioksidantnih elemenata nego crveno voće.
Leti uzmite crne i crvene ribizle (uberite ih sa stabljika) i za promenu probajte crveni ili crni ogrozd i egzotične jagodaste bobice.
- 50 g kupina
- 50 g borovnica
- 50 g jagoda
- 50 g crnog ili crvenog grožđa
- 125 ml kokosove vode
- 1 limeta
1. Proberite voće, bacite bobice koje su izgubile boju i pažljivo ih operite zbog zaostalih bubica ili listova. U blender stavite bobice, grožđe i kokosovu vodu te uključite na jedan minut kako biste dobili glatku smešu.
2. Limetu prerežite na pola i iscedite rukom. Dodajte soku u blenderu po ukusu. Ulijte sok u čašu iz koje ćete piti.
Dodatni savet: Koštice grožđa pridodaće soku više vlakana i neće previše izmeniti ukus soka ili smutija. Stoga nema potrebe kupovati grožđe bez semenki.