Kada se, kao što je slučaj zimi, smanji ponuda svežeg voća, a naročito povrća, pa moramo da se umesto pijacama okrenemo zamrzivačima i smrznutom voću i povrću, obično to činimo sa malom nelagodom misleći kako su zamrznuti proizvodi za sveže, samo zamena za nevolju.
Foto: Shutterstock
Međutim, ne bi trebalo da razmišljamo tako, jer zamrznuto voće i povrće je, tvrde nutricionisti, a potvrđuju i istraživanja, sasvim zdravo i čuva vitamine i minerale koje sadrže sveže biljke.
Kako je pokazalo jedno britansko istraživanje, zamrzavanjem pojedinih svežih plodova se u njima sačuva čak i više nutrijenata korisnih za zdravlje, nego da su se konzumirali sveži, a naročito više dana posle branja.
To važi recimo za boraniju, koja tako sačuva svoj vitamin C. Isti vitamin na taj način sačuva i brokoli, dok je šargarepa na dobitku zbog sačuvanog luteina, beta-karotena i polifenola.
Foto: Shutterstock
I spanać zamrzavanjem postaje još bolji. Nutricionisti ukazuju da se zamrzavanjem naročito čuvaju antioksidansi iz voća i povrća, a njihova uloga u ljudskom životu je velika.
Najvažnija je ta što čuvaju i jačaju otpornost organizma, a takođe su dobra prevencija i protiv kardiovaskularnih kao i malignih bolesti koje su trenutno najrasprostranjenije bolesti.
Foto: Pixabay
Kada je reč o dužini čuvanja, treba znati, da zamrznuto povrće može da se čuva do osam meseci, a voće i do godinu dana.
Ukoliko kupujete zamrznuto voće i povrće, na pakovanjima uvek piše kako se upotrebljava, ali generalni savet jeste da jednom odmrznut proizvod treba upotrebiti i ne vraćati ga ponovo na zamrzavanje. Ovi proizvodi se pripremaju brže, odnosno za kraće vreme nego kada se upotrebljavaju u svežem stanju.
Foto: Pixabay
Zamrznuto povrće se priprema u zamrznutom stanju tj. ne mora se, kao recimo meso, prvo odmrzavati.
Zavisno od toga kako se priprema, stavlja se na zagrejanu masnoću ili u kipuću vodu, a dalji postupak pripreme je isti kao i kod svežeg povrća.