Neko sredstvo plaćanja gotovo svakodnevno imamo u rukama, ako ne novčanice i kovanice onda kartice. No, jeste li razmišljali o tome koliko bakterija pređe preko vaših ruku zbog toga?
Foto: Shutterstock
Znamo, većina je više zabrinuta zbog iznosa na računu i u novčaniku nego zbog oku nevidljivih bakterija.
Portal za edukaciju o financijama, LendEDU, proveo je istraživanje o tome koliko su novčanice i kartice zaista prljave, piše Večernji list.
Obuhvaćeno je više od 40 kreditnih kartica, 27 različitih novčanica i deset kovanica. Svaki od predmeta testiran je na bakterije. Rezultati su pokazali da je novac zaista prljav! Nije ni čudo kada promislite kroz koliko je ruku prošla određena novčanica ili kovanica.
Foto: Shutterstock
No, ono što mnogi nisu očekivali, kartice za plaćanje su čak i prljavije.
Nivo nečistoće ocenjen je brojevima, što je veći broj, predmet je prljaviji. Tako je prosečna "prljavost" kartica 285, s prednje strane te 317 sa stražnje. Najprljavija kartica imala je 1,206. Za poređenje, metro u Nju Jorku ima na lestvici nečistoće 68.
Novčanice su u proseku "prljave 160", za samo tri boda manje prljavije od javnog wc-a na stanici javnog prevoza u Nju Jorku.
Foto: Shutterstock
Novčanica od 20 dolara štampana 2009 našla se na lestvici sa 633 boda, a kovanice su se pokazale najčišćim sredstvom plaćanja u proseku od 136 boda.