Zašto nastaju urinarne infekcije i kako je najbolje lečiti ih

Zašto nastaju urinarne infekcije i kako je najbolje lečiti ih

Infekcije urinarnog trakta su jedan od najčešćih zdravstvenih problema, naročito kod žena i to zbog specifične fiziološke građe, pa je malo pripadnica lepšeg pola koje se i po nekoliko puta u životu nisu susrele sa ovim problemom.

Foto: Shutterstock

U najvećem broju slučajeva infekcije izazivaju bakterije a rizik od oboljevanja je veći kod žena koje ili ne održavaju redovnu higijenu ili pak u tome preteruju. Rizik povećava i korišćenje agresivnih sredstava za higijenu intimnih delova tela, za šta bi trebalo koristiti samo toplu vodu, zatim neredovno pražnjenje bešike.

Kako bi se rizik smanjio preporučljivo je ne odlagati pražnjenje bešike, posle seksualnog odnosa se istuširati i to bolje pod tušem nego u kadi, a za vreme menstrualnog ciklusa češće menjati uloške, dok upotrebu tampona valja maksimalno izbegavati.

Foto: Shutterstock

Najčešći simptomi infekcije su bol, neprijatnost i peckanje pri mokrenju, pritisak u donjem delu stomaka, promenjena boja urina. Ovi simptomi su nekada praćeni povišenom telesnom temperaturom.

Foto: Shutterstock

Kod blagih infekcija obično su dovoljni biljni čajevi, kao što su čaj od brusnice, ive, peršuna, lista breze. Kod jačih je neophodna stručna lekarska pomoć i medikamentozna terapija, obično antibioticima, koje treba popiti u propisanoj dozi, a ne prestati čim se oseti prvo poboljšanje.

Zatvoreno za komentare.