Sa toplim a naročito vrelim letnjim danima, kakvi su sada, redovno kreću i saveti lekara da pijemo dovoljno tečnosti a najbolje vode.
Photo: Shutterstock
To nije nimalo slučajno jer činjenice o sastavu i učinku vode, potvrđuju da je ona zaista nezamenljiva, da bolje od drugih tečnosti gasi žeđ a da pritom ne izaziva nikakve probleme po zdravlje, što se ne može reći za druge napitke.
Optimalan sastav i oblik minerala
Photo: Shutterstock
Minerali se u vodi nalaze u obliku jona a kao takve ih organizam najbolje iskorišćava. Najvažniji su magnezijum i kalcijum. Pritom, magnezijum je naročito važan za očuvanje zdravog kardiovaskularnog i nervnog sistema, pa vode koje su bogate ovim mineralom smanjuju rizik od oboljevanja krvnih sudova, srčanog i moždanog udara. Kada je o kalcijumu reč, njegova najveća uloga jeste da jača zube i kosti, a takođe pomaže i u provođenju nervnih impulsa.
Česmovača je super
Photo: Shutterstock
Obična voda, tzv. česmovača, ukoliko ispunjava propisane standarde, sadrži optimalan sastav minerala pa nema potrebe da se traži neka druga voda. Naravno pod uslovom da je čista i bakteriološki ispravna. Prednost vode je i tome što ona najbolje hidrira a za razliku od većine drugih napitaka ne sadrži nijednu jedinu kaloriju, pa od nje nema opasnosti čak i kada se unosi u velikim količinama. Naravno, treba se čuvati od preteranog unošenja vode u kratkom vremenskom periodu.
Čajevi su diuretici
Photo: Pixabay
Iako se često preporučuju za određene zdravstvene probleme, čajevi imaju i svojih mana. Naime, neki od njih imaju diuretičko svojstvo, odnosno pospešuju izlučivanje mokraće a samim tim remete i ravnotežu vode u organizmu. Za gašenje žeđi naročito nisu pogodni ako su zašećereni, i tada nikako ne mogu da budu zamena za vodu.
Sokovi su puni šećera
Photo: Pixabay
Slično slatkim čajevima deluju i sokovi. Naime, šećer koji sadrže negativno utiče na pražnjenje želuca jer usporava ovaj proces, a zbog toga je rehidratacija njime sporija nego kada se pije voda. Šećer, poznato je, takođe vodi u gojaznost.