Kao citrusno voće veoma bogato vitaminom C, grejpfrut je odličan saveznik u borbi protiv prehlada, zbog čega je u ovom hladnijem periodu godine, njegova upotreba znatno češća i veća nego inače.
Foto: Shutterstock
No, ovo je samo jedan od njegovih dobrih uticaja na ljudski organizam. Naime, antoksidansi kojima je bogat pozitivno deluju na kožu, jer ublažavaju bore i obnavljaju zadebljanu kožu na petama i rukama.
Pomaže i onima koji se muče sa masnom kožom, a spermidin, njegov važan sastojak, pokazale su mnoge studije, usporava proces starenja ćelija.
Grejpfrut je pun vode, ona čini gotovo 90 odsto njegovog sadržaja, zbog čega se preporučuje za održavanje dobre linije, a naročito ženama koje teško gube kilograme, pošto on obuzdava apetit. U istu svrhu preporučuje ga i činjenica da je provereni sagorevač masti.
Foto: Shutterstock
Jedno izraelsko istraživanje na obolelima od kardiovaskularnih oboljenja, koji nisu ili su slabo reagovali na lekove na spuštanje povišenog holesterola, a višak ove masnoće u krvi su regulisali konzumiranjem grejpfruta, dokazalo je da je on odličan borac protiv povišenih masnoća u krvi.
Ono što kod ove voćke nije dobro i zbog čega treba biti oprezan u njenom konzumiranju jeste to što u interakciji sa nekim lekovima može da napravi probleme, čak i veoma ozbiljne. To se pre svega odnosi na lekove za snižavanje visokog krvnog pritiska, zatim lekove za srce, maligne bolesti, te antidepresive i antibiotike.
Foto: Shutterstock
Grejpfrut takođe može da izazove upalu desni, a što je još gore da podigne nivo estrogena u organizmu. To kod žena može loše da se odrazi na zdravlje dojki i da dovede do maligniteta na dojkama.
Naime, studija američkih naučnika, rađena na uzorku od čak 50.000 žena u postmenopauzi, koje su svaki dan jele bar po četvrtinu grejpfruta, pokazala je da to povećava rizik od dobijanja raka dojke za čak 30 odsto.