Voda je nužna za život, a kako bismo telo održali zdravim, potrebno je piti oko osam čaša vode na dan. Nekome treba i neka čaša više. Ipak, postoje situacije u kojima se osećamo jako žedno i imamo želju za dodatnim ispijanjem vode. Stručnjaci tvrde kako smo već dehidrirali kada počnemo da osećamo žeđ. Ako pijete više vode nego inače, a svejedno osećate žeđ, ovo mogu biti razlozi.
Foto: Shutterstock
Ako konzumirate namirnice koje sadrže previše soli, možete da osećate žeđ znatno češće. So izvlači vodu iz ćelija, a za posledicu mozak dobija informaciju da je telu potrebno još vode i osećamo žeđ. Pazite da ne konzumirate više od pet grama soli na dan, savetuju stručnjaci.
Foto: Shutterstock
Svaki oblik vežbe je i te kako poželjan, ali bitno je da znate kada je najbolje vreme za vežbu. Ako trčite u ranijim jutarnjim satima, vašem telu će biti potrebno više vode tokom dana. Telo gubi tečnost kroz znojenje, pa je potrebno nadoknaditi izgubljeno.
Foto: Shutterstock
Izbegavajte boravak na jakom suncu, posebno tokom letnjih meseci. Duži boravak na suncu može da dovede do toga da osetite žeđ, čak i ako samo mirujete i ne bavite se nikakvom fizičkom aktivnošću. Tokom vrelih dana uvek pri ruci imajte bocu vode dok boravite na otvorenom.
Foto: Shutterstock
Suvoća usta dovodi i do niza drugih neprijatnih simptoma i pogoduje razvoju nekih bolesti usne duplje, zbog čega predstavlja ozbiljan zdravstveni problem. Sama za sebe nije bolest, već je simptom određenih bolesti i stanja organizma i dovodi do pojačanog osećaja žeđi.
Foto: Shutterstock
Neki lekovi mogu kao nuspojavu da imaju suvoću usta i pojačanu želju za vodom. Javite se lekaru ako osetite ovakve nuspojave.
Foto: Shutterstock