U vremenima kada se sve radi „na brzinu“ i „s nogu“, ni ishrana nije drugačija. U mnogim domaćinstvima suva hrana i proizvodi puni aditiva češće su na trpezi nego jela koja se jedu kašikom. Evo saveta kako najbolje smiriti stomačne tegobe.
Foto: Shutterstock
Kada se na to dodaju velike količine kafe, alkohola, gaziranih pića, stresa i premora - želudac, creva i čitav digestivni trakt su na velikim mukama.
Kako većina ljudi nije pošteđena pomenutih loših strana savremenog načina života, s vremena na vreme osećaju „bolan odgovor stomaka“. Srećom, okruženi smo prirodnim preparatima koji mogu da okrepe i sačuvaju zdravlje organa za varenje.
1. Čaj od korijandera, kamilice, bosiljka, nane, kima i morača - da je korijander lekovit znao je još Hipokrat, a travari kažu da je dobar antioksidans, antiseptik, antispazmolitik, afrodizijak. Od svih sastojaka najdelotvornije je eterično ulje, koje potpomaže stvaranje želudačnih sokova i smiruje grčeve.
Kim reguliše gasove, bosiljak održava ravnotežu u crevnoj flori, a nana deluje opuštajuće na želudac i creva, pa smanjuje grčeve, mučninu, napinjanje, bolove, pojavu viška vazduha.
Osim što reguliše varenje nana učestvuje i u stvaranju želudačnih sokova neophodnih za varenje. Morač pospešuje probavu, smanjuje nadutost i grčeve. U zavisnosti od tegoba koje imate možete da pripremite čaj od svake navedene biljke posebno, ili da ih kombinujete.
Najbolje je da se tokom dana popiju dve-tri šolje uvek sveže pripremljenog napitka.
Foto: Shutterstock
2. Crni čaj - uz dodatak malo soli i meda delovaće okrepljujuće, a između ostalog, povoljno će uticati na rad želuca i umiriće creva. Preporučuje se da se uzima više puta tokom dana po jedna šolja.
3. Čajna mešavina - uzeti jednake delove kamilice, nane i matičnjaka. Kašiku dobijene mešavine preliti sa 200 ml ključale vode i odmah poklopiti. Sačekati 15 minuta, procediti i piti gutljaj po gutljaj.
4. Lekoviti prah - izmešati po 30 g morača, kima i korijandera i 10 g korena angelike. Tri kašike mešavine usitniti u avanu i uzimati na vrh noža tokom dana posle jela. Istovremeno piti jak čaj od kamilice koji se priprema tako što se kašika kamilice pripremi sa 200 ml vode, i poklopljeno stoji oko sat.
5. Topli oblog od kamilice - manji peškir ili pelenu potopiti u što topliji i koncentrovaniji čaj od kamilice, iscediti i staviti na stomak. Ovako pripremljena obloga će umiriti grčeve i bolove u stomaku.
Foto: Shutterstock
6. Masaža stomaka - proveren način da se lako i elegantno otklone problemi sa stomakom. Nežnim, kružnim pokretimam u smeru kazaljki na satu masirati stomak. Ova metoda pomaže i kada se stomačni problemi jave kod beba.
7. Đumbir umesto žvake - specifičan ukus biljke potiče iz esencijalnih ulja i više od 460 materija koje sadrži. Đumbir pomaže stvaranje pljuvačke i varenje. Odsecite parče svežeg korena i žvaćite ga tokom dana umesto žvake.
8. Termofor - napunite vrućom vodom i stavite na stomak. Toplota koja iz termofora zrači smiriće creva i vratiti ravnotežu u rad želuca.
9. Pileća ili kokošja supa - su prvi „lekovi“ koji se daju kada se jave problemi sa stomakom, ali, ne bi trebalo da budu masne. Pročistiće i smiriti creva, a pomažu i kod prehlade i gripa.
10. Narendana jabuka - ovo voće se smatra jednim od najzdravijih. Sadrži vodu, vlakna, voćne kiseline, pektin, vitamin C i minerale kalijum, kalcijum i magnezijum. Narendanu jabuku ostavite da malo odstoji a kad promeni boju, postane žutosmeđa, pojedite je.
Pomoći će da se iz organizma izbace toksini a pozitivno utiče i na regulaciju crevne flore.