Urinarna inkontinencija odnosno nevoljno oticanje mokraće je problem koji obično muči starije osobe, jer s godinama organi propadaju, odnosno slabi njihova funkcija a to se dešava i sa mokraćnom bešikom.
Foto: Shutterstock
Međutim, inkontinencija može da se desi i mlađim ljudima, a posebnom riziku su, kako prenosi "Health 24", izložene osobe koje piju previše alkohola.
Urolozi ističu da se unošenjem prevelikih količina alkohola u organizam, rizikuje pre svega privremena ili povremena inkontinencija, odnosno nemogućnost da se mokraća zadrži, ali nije isključena ni trajna inkontinencija.
Dosta alkohola u telu, veoma često pravi probleme noću i doprinosi tzv. noćnoj enurezi, odnosno nesvesnom ispuštanju mokraće za vreme spavanja.
Foto: Shutterstock
Objašnjavajući kako sve alkohol utiče na nemogućnost zadržavanja mokraće, urolozi kao prvi način navode, da on ometa uobičajeno funkcionisanje antidiuretskog hormona, vazopresina. Naime ovaj hormon, kada je bešika već puna, šalje signal bubrezima da prestanu sa proizvodnjom urina.
Međutim, alkohol čini da telo proizvodi manje ovog hormona pa do bubrega ne stiže informacija da je bešika već puna, zbog čega oni nastavljaju proizvodnju koja, pošto nema mesta u bešici, mora da izađe napolje.
Sledeći način kako alkohol podstiče inkontinenciju je taj, što on kao poznati diuretik izvlači vodu iz tela, pa tako i iz bešike. Tako je iritira a ona na nadražaj odgovara ispuštanjem urina.
Foto: Shutterstock
Na kraju krajeva, povećana količina tečnosti u telu, uvek sa sobom nosi pojačanu potrebu za pražnjenjem bešike, a to se automatski dešava i unošenjem alkohola, jer je i on tečnost.
Što je veća količina unete tečnosti, odnosno alkohola, veći je i problem.
Foto: Shutterstock
Zato pivopije svaki čas idu u toalet. To nikako ne znači da će svako od njih imati inkontinenciju, već samo da će alkohol, kod onih koji su već skloni ovom problemu, dodatno pogoršati stanje.