Suze su znak tuge? A naježite se samo kad vam je hladno? To nije baš sasvim istina… Neke signale koje nam šalje telo, jednostavno uzimamo "zdravo za gotovo".
Foto: Shutterstock
Tačnije, uopšte ne obraćamo pažnju na njih. Otkrićemo vam šta neki signali vašeg tela zaista znače.
Zevanje
Foto: Shutterstock
Pravi razlog zašto moramo da zevati jeste činjenica da se mozak, nakon što se pregrejao i umorio, mora da ohladi.
Kijanje
Foto: Shutterstock
Kijanje je obično znak da su se nosni prolazi napunili sa previše alergena, mikroba ili prašine – a telo ih se na taj način jednostavno pokušava rešiti.
Protezanje
Foto: Shutterstock
Istežemo se i protežemo instinktivno kako bismo pripremili telo na fizičke zadatke koje nas očekuju. Istezanje takođe podstiče rad mišića, podstiče krvotok te poboljšava raspoloženje.
Štucanje
Foto: Shutterstock
Ako jako brzo jedemo, progutamo velike komade ili jednostavno previše jedemo, naš želudac postane privremeno prenapet, a i nadraži se živac koji pak aktivira dijafragmu. Tako nastaje štucanje.
Trzanje za vreme spavanja
Foto: Shutterstock
Trzanje tela za vreme dok uranjamo u san je posledica naglog pada frekvencije disanja i pulsa. I mišići se počinju opuštati. Dok se područje mozga zaduženo za razmišljanje naglo gasi, područje koje je zaduženo za kretanje još je aktivno.
Pri tome nastaju kontrakcije mišića.
Smežurena koža
Foto: Shutterstock
Nabori koji se pojavljuju na koži kad smo dugo u vodi imaju jako bitnu ulogu. Kad koža dođe u kontakt sa puno vlage, rašire se niti keratina gornjeg sloja kože.
Taj "višak na koži" manifestuje se naborima, jer dermis (donji sloj kože) ostaje jednako veliki, objašnjavaju stručnjaci.
Zašto je naša koža "opremljena" tom sposobnošću, otkrili su neurobiolozi sa Sveučilišta Njukasl: talasastim reljefom kože u vodi su naši preci lakše mogli da drže hranu u vodi.
Naježena koža
Foto: Shutterstock
Taj refleks nam se nalazi u genima, premda više ničemu ne služi, kažu stručnjaci. Naši dlakavi preci mogli su da (poput životinja) namestite svoje "krzno" kako bi bili bolje izolovani od hladnoće te su delovali krupnije i opasnije kad su osetili pretnju.
Naši sitni mišići ispod dlaka reagiraju na hladnoću i strah još i danas. Pošto su ljudi danas manje dlakavi, nastaje "naježena" koža.
Suze
Foto: Shutterstock
Suze nisu uvek uzrok tuge, nego štite i oči. Sa svakim treptajem se proizvodi tečnost koja vlaži i čisti gornji sloj oka.