Sigurno vam se makar nekoliko puta dogodilo da ne operete zube pred spavanje. Možda vas mrzi, možda ste preumorni a možda ste došli iz noćnog izlaska i sposobni ste samo za to da se izvrnete i zaspite, dok pranje zuba ne dolazi u obzir. A da li znate šta se zaista događa kada ne operete zube pred spavanje?
Pre svega, nije nužno da zube operete baš sekundu pre nego što ćete leći u krevet. Najvažnije je da ste ih oprali dva puta u toku 24 sata, podvlači stomatolog Kimberli Harms.
Na vašim zubima se konstantno stvara sloj kamenca, a na njemu vredno rade bakterije koje žive u vašim ustima. Treba im oko 24 sata da se "rode" i da krenu u napad. Znate onaj odvratan osećaj da imate naslage nečega na zubima kada se probudite ujutro? Nije to tek tako, to su bakterije koje vredno rade na uništavanju vaših zuba.
Te bakterije proizvode kiselinu u toku celog dana, a najviše kada jedete, zbog čega je i neophodno da zube perete makar dva puta dnevno. Sve manje od toga znači siguran karijes.
Kad smo već kod pranja zuba - stomatolozi preporučuju da se to radi odmah nakon buđenja i pre spavanja čisto da bi se ljudima urezala u svest navika da to rade svakog dana. A uostalom, ko želi da provede ceo dan okružen ljudima sa jutarnjim zadahom?
Na kraju krajeva, jutarnje i večernje pranje daju idealni vremenski razmak da fluorid iz vaše paste ima dovoljno vremena da vam ojača zube i napravi barijeru za kiselinu koja će vam štititi zube u toku noći, kaže stomatolog Denis Kinan.
Ali, dodaje, ne idite da perete zube direktno nakon večere, jer ćete time uništiti gleđ. Čekajte makar 30 minuta, onda operite zube (pazite da to traje makar dva minuta) i to je to.
Dakle, u suštini, nije bitno tačno vreme kada perete zube sve dok ćete noć provesti bez ostataka hrane u ustima. Ako večerate u, recimo, šest ili sedam, nakon toga operete zube i ne grickate više ništa, bez griže savesti krenite u krevet.