10 stvari koje vam uništavaju odnos sa partnerom

10 stvari koje vam uništavaju odnos sa partnerom

Glavni preduslov koji vam je potreban da biste ostvarili uspeh u najvažnijim aspektima života, počevši od svih vrsta odnosa i karijere pa do unutrašnjeg zadovoljstva samim sobom, jeste samopouzdanje.

Foto: Shutterstock

U knjizi Marise Peer "Vrhunsko samopouzdanje", koja je odnedavno dostupna u našim knjižarama, autorka vas vodi kroz njen već mnogo puta dokazani program kojim ćete steći visoko samopouzdanje, izgraditi veru u sebe i tako trajno poboljšati svoj život. Knjiga Vrhunsko samopouzdanje pomoći će da istinski zavolite sebe, oslobodiće vas autodestruktivnih misli i ponašanja i podstaknuti na srećan, samopouzdan i inspirativan život.

Iz knjige izdvajamo deo iz poglavlja o odnosima kako bismo vam skrenuli pažnju na greške koje možda svakodnevno radite, ne razmišljajući o posledicama. Ovo su najčešće stvari kojima narušavamo odnose s ljudima oko nas. Ako ih prestanemo ponavljati, odnosi sa ljudima će biti kvalitetniji, a vi ćete se osećati puno bolje i porašće će vam samopouzdanje:

1. Podizanje zida: Jedan od partnera izbegava ili odbija razgovarati o problemima, iako bi drugi partner to želeo. Time odbija da pridaje pažnju partneru, što sigurno ne bi želio da se dogodi kada je obrnuta situacija. Ne morate se sa svime složiti, ne morate odmah odgovoriti na sve zahteve, ali dajte priliku tom razgovoru, uzmite sebi vremena da o svemu razmislite na miru pre donošenja odluke.

Foto: Shutterstock

2. Ruganje, nepoštovanje, ismejavanje, nametanje superiornosti: Ovo su neki od najdestruktivnijih oblika ugrožavanja odnosa i od njih se najteže oporavljate jer su vrlo lični. Samo zamislite sebe u koži osobe koja to sluša i prestanite to da radite.

3. Kritikovanje: Ako ste baš tako nezadovoljni nečijim ponašanjem, radije iznesite kritiku na konkretno postupanje, a ne na osobu u globalu ili dete.

4. Udaranje ispod pojasa: Ovo se odnosi na situacije kada koristite neku partnerovu slabost, bolest, fizički nedostatak, nižu platu da biste ga pobedili u raspravi, uzdigli sebe. Ili spominjanje njegove porodice i njihovog ponašanja… To uostalom puno govori i o samopouzdanju osobe koja tako nešto radi. Da je samopouzdana, ne bi imala potrebu tako nešto da čini.

Foto: Shutterstock

5. Zauzimanje obrambenog stava: Ovo čine osobe koje ne preuzimaju odgovornost za svoja dela pa izgovaraju rečenice tipa: “Sve je to tvoja krivica, ti si me naterala da ovo učinim”. Ako ste sposobni preuzeti punu odgovornost za svoje greške, daćete sjajan primer drugima i pomoći da nauče da budu odgovorni, piše Marisa Peer u svojoj knjizi. Izbegavajte rečenice koje druge proglašavaju odgovornima za sve loše što se dogodi. I setite se: niko vas ne može naterati da se osećate bilo kako, osim ako im vi to ne dopustite!

6. Stalno referiranje na prošlost i greške koje su se davno dogodile: Stalno podsećanje na prošlost i poređenje sa njom su potpuno kontraproduktivne jer se ne mogu promeniti… Da bismo bili sretni i imali unutrašnji mir, moramo biti sposobni oprostiti stvari iz prošlosti, živeti u sadašnjem trenutku i veseliti se budućnosti.

7. Pretnja da ćete ostaviti partnera: Da li vam je palo na pamet pretiti djeci da ćete ih ostaviti svaki put kad vas naljute? Sigurnost je potreba i u vezama je svi trebamo. Najsigurnije su veze u kojima nema pretnji za odlaskom/napuštanjem i u kojima su se partneri složili da će ostati zajedno i raditi na problemima. Istog trenutka kada zapretite da ćete otići, ozbiljno narušavate odnos i srozavate samopouzdanje druge osobe. Ako to često radite, opašće i moć te pretnje, a sa njom i vaše samopouzdanje.

Foto: Shutterstock

8. Uzimanje neke druge uloge od one koje zaista imate: Mnogi parovi utonu u odnos roditelj/dete. U tom odnosu jedan partner preuzme šefovsku, kontrolišuću i vaspitnu ulogu i stalno kritikuje, a drugi bude poput deteta, uvek pravi greške, stalno u nevolji, i od njega se neprestano očekuje da se poboljša i prestane razočaravati prvoga.

Mnogi parovi izgube želju za intimnošću kad dobiju decu. Roditeljstvo ih zna toliko progutati da zaborave na sebe. Ako počnemo svog partnera posmatrati kao roditelja umesto partnera, izgubiće se nekadašnja fizička privlačnost.

Da biste zadržali trajnu zaljubljenost, morate se i ponašati zaljubljeno, baš kao u počecima veze:

- držite se za ruke,

- dodirujte se,

- slušajte pažljivo,

- mazite se,

- zasmejavajte jedno drugo,

- obraćajte se jedno drugom nežnim glasom,

- često izražavajte poštovanje.

9. Generalizovanje i preuveličavanje: Možda niste svesni, ali većina nas to radi. Kada opisujemo neki aspekt ponašanja partnera često naglašavamo negativnost govoreći – ti nikad, ti uvek, ti nećeš, ti ne želiš… Ne preuveličavajte raspravu sa nisi ti u stanju/beskoristan si…

Foto: Shutterstock

Često smo krivi i za negativne interpretacije: namerno si to napravio, samo da me povrijediš. Kada ste u stalnoj pretpostavci da neko namjerno čini nešto protiv vas, tada ih postavljate u najgoru viziju koju imate o njima, a to se onda suprotstavlja njihovoj potrebi da budu prihvaćeni.

10. Davanje svojim pravilima već značaj nego samoj vezi: svi parovi imaju neka zajednička pravila unutar veze i svaka osoba u nju unese svoja vlastita koja drugi partner često ne razume ili su mu posve nepoznata. Ako je vaše pravilo odložiti bavljenje problemom za sutra, a vaš partner nema nameru otići spavati dok to ne reši, imaćete sukob oko toga, a vrlo verovatno i žestoku svađu. Zato morate razgovarati oko tih pravila i doneti odluku: pravila ili veza. Neka pravila su zaista potrebna u odnosima, ali ona moraju biti zajednički definisana.

Zatvoreno za komentare.