Naši domovi su prepuni stvari koje se tu nalaze godinama, pa čak i decenijama. Izgledaju nam večno, ali većina njih zaista ima rok trajanja, posle koga postaje beskorisna, a u pojedinim slučajevima čak i opasna.
U nastavku se upoznajte sa 20 stvari koje predugo držimo na policima.
Neizostavan sastojak svakog domaćinstva gubi svoja svojstva 2 meseca nakon otvaranja. Neotvoren može stajati do godinu dana.
Loša vest za sve one koji vole da sakupljaju začine. Moraćete da obnovite svoje zalihe nakon dve godine, jer začini gube svoja svojstva i ukus posle nekog vremena.
Za razliku od običnih patika, patike za sport, usled pritiska koji trpe, brže izgube svoju formu i elastičnost. Patike za trčanje treba menjati na svakih 400 kilometara, a patike za druge sportske aktivnosti nakon 6 meseci redovnog korišćenja.
Čak i u zatvorenom i hermetičnom pakovanju, kesice za čaj postaju neupotrebljive posle 6 meseci.
Ultraljubičasti zraci negativno utiču na sočiva, pa posle određenog vremena više zrakova može proći kroz njih. Važeći rok trajanja određen je od strane proizvođača, ali je preporučljivo menjati ih na svake dve godine.
Četkica za zube mora se menjati na svaka tri meseca, kako ne bi postala dom mnogobrojnim bakterijama, dok se pasta ne sme držati više od godinu dana nakon otvaranja.
Pored činjenice da su mokri peškiri idealna sredina za razvoj bakterija, njihovo često pranje odnosi materijal od koga su napravljeni. Pranje na visokim temperaturama čini proces nekoliko puta bržim. Preporučljivo je menjati peškire na svake tri godine.
Životni vek prosečne četke ili češlja je samo godinu dana, čak i ako je redovno čistite i perete. Korišćenje nakon ovog perioda može doneti perut i probleme sa kosom.
Ne samo da bi trebalo da perete četkice nakon svakog korišćenja, već bi ih trebalo menjati svake 5. godine - vaša koža će vam biti zahvalna. Zalihe sunđera treba obnavljati svakih 6 meseci.
Brushalteri gube svoj oblik nakon dve godine, jer dolazi do deformacije umetaka i rastezanja materijala.
Rok trajanja kućnih papuča je samo pola godine, nakon čega predstavljaju povoljno tle za razvoj gljivica.
U zavisnost od vrste punjenja, jastuci gube svoj oblik nakon 2-3 godine, a dolazi i do pojave grinja.
Prekrivači prolaze kroz iste promene kao i jastuci, ali njihov životni vek je duži i iznosi do 7 godina. Sa redovnim pranjem i održavanjem, može trajati i do 10 godina.
Prilikom kupovine novog prekrivača, slobodno možete uzeti i novi dušek, jer i njih treba menjati nakon 8 do 10 godina. Osim toga, važno je okretati ih na svakih 6 meseci, kako bi zadržali svoju elastičnost.
Ovakve daske zahtevaju menjanje na svake tri godine, jer u suprotnom mogu postati dom mnogim bakterijama. Šta više, one gube svoj oblik zbog vlage i sečenja.
Sve drvene kuhinjske elemente koji često dolaze u kontakt sa hranom treba menjati na svake dve godine.
Period bezbednog i efektivnog korišćenja ovih sunđera iznosi samo dve nedelje.
Filteri u gas maskama su ograničeni rokom trajanja i nije preporučljivo koristiti ih nakon godinu dana.
Vitamini se mogu držati do 3 godine, nakon čega gube korisna svojstva.
Nažalost, čak i pametni telefoni imaju rok trajanja. Njihov normalan rad ograničen je na 2 do 3 godine od kupovine. Posle tog perioda, pojaviće se mnogi softverski problemi.