Psi mogu naučiti decu neke od najbitnijih životnih lekcija. Zato danas delimo sa vama neke od najvećih i najbitnijih načina kako psi utiču na razvoj deteta.
Foto: ShutterStock
Mi koji smo imali psa kao deca, jasno se sećamo načina na koji smo pitali roditelje da nam nabave psa. Zamišljali smo sve divne stvari koje bismo radili sa tim psom – igranje, trčanje, igranje, trčanje, i onda možda još malo igranja.
Deca često ne promisle stvari do kraja, i to ne bi trebalo ni da očekujemo od njih. Kao roditelji, razmišljate o svim obavezama koje dolaze sa psom. Postajete odgovorni za još jedno stvorenje, i morate da ga hranite, šetate, čistite za njim, čistite njega, dresirate ga, socijalizujete ga, i to je samo početak.
A šta kada bismo vam rekli da ima mnogo prednosti čuvanja psa kojih ni deca ni roditelji nisu svesni?
Psi su se dokazali kao izuzetno korisni za ljude, pogotovo za njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Psi mogu naučiti decu neke od najbitnijih životnih lekcija. Zato danas delimo sa vama neke od najvećih i najbitnijih načina kako psi utiču na razvoj deteta.
Držati psa je velika odgovornost. U zavisnosti od uzrasta deteta, postoji mnogo stvari za koje vaše dete može biti odgovorno što se tiče brige o psu. Kada su deca mala, ona očigledno ne bi trebalo da imaju velike odgovornosti, ali mogu dopunjavati činiju sa vodom, davati hranu psu, četkati ga i maziti.
Kako dete raste, postepeno može preuzimati sve više i više odgovornosti. Čišćenje za psom će ih naučiti da ukoliko vole nešto, onda će rado izdržati malo kake u svom životu.
Život je neuredan i prelep, a pas je najbolji mogući primer toga.
Dresiranje psa zahteva vreme i posvećenost. Šetanje psa će naučiti decu da je dužnost najvažnija, čak i kada im nije do toga u tom trenutku. Odlična stvar je da ima preko 400 vrsta pasa koje možete odabrati i možete biti veoma sigurni u njihov karakter. Ukoliko niste neko ko bi kupio psa, uvek postoji opcija da ga usvojite.
Foto: ShutterStock
Ovo je poprilično direktna korist koje su svi vlasnici pasa svesni, pogotovo ukoliko imate aktivnog psa poput border kolija.
Deca koja imaju psa potroše u proseku 11 minuta više na fizičku aktivnost dnevno nego ona deca koja nemaju psa.
11 minuta se možda ne čini kao mnogo, ali kada se sabere to je do 70 sati godišnje. Gojaznost je rastući problem među decom, i malo vežbe za njih može imati samo odlične rezultate.
Deca koja su odrasla sa psima obično imaju jače imune sisteme i manje alergija. Rano izlaganje psećim dlakama je jedna od ključnih stvari koje poboljšavaju detetov imuni sistem. Takođe se smanjuje verovatnoća da će imati problema sa kožom, poput ekcema.
Foto: ShutterStock
„Uslužni pas“ je termin koji je dobro poznat, i postoji dobar razlog za to. Psi imaju veliki uticaj na psihologiju deteta, i postoje mnoge studije koje su dokazale ovu teoriju. Psi mogu da pomognu deci sa dijagnostikovanim autizmom i pomaže im da stvore rutinu i daju deci osećaj sigurnosti.
Deca koja su odrasla u domu sa psima imaju manji rizik od razvijanja poremećaja pažnje, i pas je koristan u lečenju dece koja imaju taj poremećaj tako što im pomaže da istroše dodatnu energiju i da se nose sa izolacijom i potencijalno depresijom. Običan porodični pas može biti uslužni pas ukoliko pruža detetu osećaj sigurnosti, ljubavi i pažnje.
Čuvanje psa u ranom detinjstvu pomaže detetu da razvije empatiju, samopouzdanost, saosećanje, ponos, osećaj vrednosti i dostojanstva.
Ne samo to, deca sa psima su manje anksiozna i lakše podnose stres nego deca koja su odrasla bez psa. Sve ove prednosti direktno utiču na razvoj emocionalne inteligencije deteta.
Foto: ShutterStock